kategoria: Budownictwo
13 maj 2024

Rozważamy limit ceny metra kwadratowego mieszkania

zdjęcie: Rozważamy limit ceny metra kwadratowego mieszkania / fot. PAP
fot. PAP
Bardzo poważnie w resorcie rozważane jest wprowadzenie limitu ceny metra kwadratowego mieszkania w ramach proponowanego programu "#naStart" - poinformował w poniedziałek ustępujący szef MRiT Krzysztof Hetman. Dodał, że obecnie projekt jest na etapie konsultacji.
REKLAMA

"Bardzo poważnie w resorcie jest rozważany (...) bezpiecznik, (...) aby wprowadzić limit ceny metra kwadratowego" - powiedział w poniedziałek w programie "Bez Uników!" na antenie radiowej Trójki ustępujący minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman, odnosząc się do proponowanego przez rząd projektu taniego kredytu "#naStart". Wyjaśnił, że będzie to jeden z wielu "bezpieczników", który ma pomóc uniknąć wzrostu cen mieszkań.

"My w tej chwili wprowadziliśmy wszystkie możliwe bezpieczniki do tego programu, aby uniknąć właśnie wzrostu cen" - powiedział. "Tych bezpieczników wprowadziliśmy mnóstwo, właśnie po to, aby uniknąć takich problemów, które były wcześniej - tłumaczył.

Hetman poinformował również, że na wniosek ekspertów program został wydłużony z roku na cztery lata. Przypomniał też, że w projekcie zaproponowano limity dochodowe, aby "projekt był skierowany do konkretnej grupy ludzi, która jest rzeczywiście potrzebująca" oraz wprowadzono maksymalną liczbę wniosków (o kredyt), które kwartalnie banki będą mogły przyjąć.

Minister wyjaśnił również, że obecnie projekt ustawy jest na etapie konsultacji społecznych, które kończą się 17 maja.

Program "#naStart" zakłada, że osoby i rodziny, których miesięczne dochody mieszczą się w określonych przez resort limitach, mogą otrzymać kredyt z preferencyjnym oprocentowaniem. Z przedstawionych przez MRiT założeń wynika, że limity dochodowe dla gospodarstw jednoosobowych mają wynieść 10 tys. zł brutto, dla dwuosobowych - 18 tys. zł brutto, trzyosobowych - 23 tys. zł brutto, czteroosobowych - 28 tys. zł brutto, a pięcioosobowych - 33 tys. zł brutto.

"Nowy kredyt mieszkaniowy #naStart zastąpi bezpieczny kredyt 2 proc. i rodzinny kredyt mieszkaniowy, łącząc w sobie finansowe wsparcie w formie dopłat do rat" - wyjaśnia na swojej stronie Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Dodaje, że projekt ustawy jest elementem szerokiej strategii rozwoju mieszkalnictwa realizowanej przez rząd i znajduje się obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych i konsultacjach publicznych.

Jak 10 maja poinformował premier, minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman odchodzi z Rady Ministrów, bo startuje w wyborach do PE. Zastąpi go Krzysztof Paszyk.(PAP)

bpk/ lm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany