Dąb Wybickiego na europejskim podium

zdjęcie: Dąb Wybickiego na europejskim podium / fot. Nadesłane
fot. Nadesłane
Znamy już wyniki konkursu Europejskie Drzewo Roku 2014! Polski kandydat - zwycięzca krajowego etapu konkursu Drzewo Roku 2013, koordynowanego przez Klub Gaja - Dąb Wybickiego zajął 3. miejsce!
REKLAMA

Na pierwszym miejscu znalazł się bułgarski wiąz z wynikiem ponad 77 000 głosów, drugie miejsce zajęła grusza z Węgier z wynikiem ponad 39 000 głosów, trzecie miejsce z wynikiem blisko 17 000 głosów zajął polski dąb Wybickiego z Będomina. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 19 marca w Parlamencie Europejskim w Brukseli, z udziałem m.in. przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, organizatorów krajowych konkursów Drzewo Roku. Pamiątkowy dyplom dla dębu Wybickiego odebrała Aniela Wawrzyk,  kustosz Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, na terenie którego rośnie drzewo.

Dąb Wybickiego rywalizował o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2014 z dębami z Czech, Słowacji, Szkocji, Francji, Włoch i Walii, a także z wiązem z Bułgarii, dziką gruszą z Węgier oraz topolą z Irlandii. Podczas lutowego głosowania na 10 drzew biorących udział w konkursie oddano 160 tysięcy głosów. „Konkurs zwraca uwagę na doniosłe znaczenie  środowiska naturalnego w naszym życiu, poprzez ciekawe drzewa w Europie i ich społeczne i historyczne dziedzictwo, które należy pielęgnować. Mam nadzieję, że w kolejnych latach coraz więcej drzew będzie brało udział w konkursie, a Europejskie Drzewo Roku stanie się tradycją angażującą miliony Europejczyków ” – komentuje Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku w Polsce.

400 letni dąb Wybickiego rośnie w pobliżu barokowego dworku w Będominie (woj. pomorskie) zamieszkiwanego niegdyś przez Józefa Wybickiego, autora Mazurka Dąbrowskiego, któremu drzewo zawdzięcza swoje imię. Dąb w ciągu swojego długiego życia był świadkiem losów polskich i niemieckich rodzin uwikłanych w historię Polski. Obecnie w dworku mieści się pierwsze na świecie Muzeum Hymnu Narodowego. Dla społeczności lokalnej dąb ten jest nie tylko pomnikiem przyrody, ale również symbolem ziemi kaszubskiej i polskości.  

Już w czerwcu na stronie www.swietodrzewa.pl  odbędzie się  plebiscyt na Drzewo Roku 2014. Zapraszamy do głosowania!

 

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany