Gdzie rolnik leniwy, tam leniwa i ziemia

zdjęcie: Gdzie rolnik leniwy, tam leniwa i ziemia / pixabay/5157184
15 maja obchodzone jest Patronalne Święto Rolników, którzy w tym dniu wspominają swojego patrona świętego Izydora Oracza.
REKLAMA

Św. Izydor Oracz - patron rolników

To święty katolicki pochodzący z Hiszpanii, patron chłopów. Urodził się w Madrycie w biednej i religijnej rodzinie, która później przeniosła się na wieś. Z powodu ubóstwa musiał pracować jako parobek u bogatych sąsiadów. Według legendy doświadczał wizji, a jego życie było pełne cudownych zdarzeń. Podczas modlitw miał również wsparcie anioła podczas pracy rolniczej. Po ślubie z Marią Toribią przeniósł się do Madrytu, ale opuścił miasto, gdy Arabowie je zaatakowali. Powrócił, gdy Hiszpanie odzyskali kontrolę nad Madrytem.

Izydor zmarł około 1130 r., a jego grób od razu stał się miejscem pielgrzymek.

Św. Izydor Oracz jest patronem Madrytu, rolników, osób ciężko pracujących, orędownikiem w czasie suszy, opiekunem zwierząt domowych oraz patronem osób opiekujących się zwierzętami.

W ikonografii św. Izydor przedstawiany jest z atrybutami takimi jak pług (symboliczne narzędzie pracy rolników) i krucyfiks. Na obrazach malowany jest w charakterystycznym ujęciu, gdy klęczy przed krzyżem lub figurą, a obok aniołowie orzą jego pługiem. Nawiązuje to do jednej z wizji, jakiej miał doświadczyć św. Izydor.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce