2 czerwiec 2023

Istota pierwszej pomocy przedweterynaryjnej

zdjęcie: Istota pierwszej pomocy przedweterynaryjnej / pexels/96428
pexels/96428
2 czerwca przypada Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych. Głównym zamierzeniem tego szczególnego święta jest zrozumienie oraz zapamiętanie podstawowych zasad prawidłowego udzielania pomocy przedmedycznej dla zwierząt, zarówno tych, które żyją na wolności, jak i tych, które są udomowione.
REKLAMA
Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych to święto, którego celem jest poznanie i zapamiętanie zasad udzielania pierwszej pomocy przed lekarzem weterynarii, pomocy dla zwierząt domowych i wolno żyjących. W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej powstał ten dzień nazwany „Usta-Pysk”.

Cała historia rozpoczęła się od Neli, młodej reportażystki, która jest pomysłodawczynią takiej inicjatywy. Nela, będąca nastolatką, pisarką i podróżniczką z Australii, w czasie pożarów w swoim kraju angażowała się w ratowanie koali. To właśnie w trakcie tych działań uświadomiła sobie, jak istotne jest szerzenie wiedzy na temat udzielania pomocy weterynaryjnej zarówno dzikim, jak i domowym zwierzętom.

Według The Adventure Starts Here Foundation, zaledwie 28% ankietowanych osób posiadało wiedzę na temat udzielania pomocy zwierzętom dzikim i domowym, takim jak psy, koty, chomiki czy świnki morskie. Szczególnie w przypadku udzielania pomocy zwierzętom dzikim brakuje nam odpowiedniej wiedzy. Niewłaściwe zachowanie w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia zwierzęcia wynika z braku tej wiedzy. A przecież zwierzęta są członkami naszych rodzin, przynajmniej dla tych, którzy je szanują i dbają o nie.

Pierwsza pomoc

W przypadku bycia świadkiem wypadku lub omdlenia zwierzęcia, najważniejsze jest zachowanie spokoju, ponieważ twój stan zdenerwowania może wpływać na stan zwierzęcia. Zwierzę jest przestraszone i nieświadome tego, co się dzieje, co może stanowić zagrożenie. Ważne jest, aby przed podejściem do zwierzęcia poinformować osobę dorosłą lub skonsultować się z weterynarzem. Jeśli nie posiadamy wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy, a zauważamy rannego zwierzaka, należy jak najszybciej skontaktować się z nadleśnictwem lub lekarzem weterynarii.

Jeśli posiadasz zwierzę domowe, takie jak piesek czy kotek, warto zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Możesz skorzystać z informacji dostępnych na stronie fundacji www.fundacjaneli.org/usta-pysk.

Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych przypada na 2 czerwca, tuż po święcie Dnia Dziecka, ponieważ dzieci są głównymi uczestnikami tej akcji. Dzieci mają duży wpływ na dorosłych i ich działania, a uczenie ich udzielania pomocy buduje społeczeństwo, które w przyszłości będzie troszczyć się o dobro zwierząt, zarówno tych domowych, jak i dzikich.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany