reklama
5 kwiecień 2025

Muzeum Żydowskie apeluje o pomoc w ocaleniu nagrobka legionisty

zdjęcie: Muzeum Żydowskie apeluje o pomoc w ocaleniu nagrobka legionisty / v18808148
v18808148
Muzeum Żydowskie chce ocalić nagrobek Icchaka Izydora Hirscha, oświęcimianina walczącego w Legionach Polskich, który spoczywa na kirkucie w swoim rodzinnym mieście. Dyrektor placówki Tomasz Kuncewicz powiedział, że zorganizowano na ten cel zbiórkę. Potrzeba 45 tys. zł.
REKLAMA

„Chodzi o ocalenie zabytkowego nagrobka Icchaka Izydora Hirscha znajdującego się na cmentarzu żydowskim w Oświęcimiu. Jest to obecnie miejsce, które upamiętnia i edukuje na temat społeczności żydowskiej, która współtworzyła Oświęcim przez ponad 400 lat” – powiedział Kuncewicz.

Icchak Izydor Hirsch urodził się 1897 roku. Był oświęcimianinem, który walczył w Legionach Polskich, przyczyniając się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. „Na kamieniu zachowały się dwa wyjątkowe symbole podkreślające jego polsko-żydowską tożsamość. Są nimi polskie godło z orłem w koronie oraz gwiazda Dawida - symbol judaizmu i narodu żydowskiego” – podkreślił dyrektor muzeum.

Jak zaznaczył, „nagrobek jest w bardzo złym stanie technicznym i bez wsparcia".

Koszt renowacji wynosi około 45 tys. zł. Z tych pieniędzy ma zostać przeprowadzona profesjonalna konserwacja i gruntowna renowacja nagrobka, a także wykonanie stabilnej podstawy w formie cokołu oraz zadaszenia. Ma zostać ustabilizowane drzewo, z którym był zespolony nagrobek. Przygotowana będzie też tablica informacyjna.

Muzeum zorganizowało zbiórkę publiczną na ten cel za pośrednictwem strony zrzutka.pl pod hasłem: "Pomóż ocalić wyjątkowy nagrobek legionisty". „Każda, nawet najmniejsza kwota przybliża nas do założonego celu. Będziemy wdzięczni za każdą wpłatę” – oznajmił Kuncewicz.

Pierwsi Żydzi zamieszkali w Oświęcimiu w XVI wieku. Nazywali je Oszpicin. W 1939 roku mieszkało w nim około 8 tys. Żydów. Stanowili około 60 procent ogółu mieszkańców. Niemal wszyscy zostali zgładzeni podczas Holokaustu.

Muzeum Żydowskie, obchodzące w tym roku 25-lecie istnienia, jest częścią kompleksu pamięci, razem z jedyną zachowaną w mieście zabytkową synagogą Chewra Lomdej Misznajot, Cafe Bergson, cmentarzem żydowskim oraz Parkiem Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu. Kompleks jest prowadzony przez polsko-amerykańską fundację Auschwitz Jewish Center Foundation z siedzibą w Oświęcimiu i Nowym Jorku. (PAP)

szf/ miś/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce