Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta

zdjęcie: Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta / pixabay/4715516
W Polsce Dzień Praw Zwierząt, który obchodzony jest co roku 22 maja, został ustanowiony przez Klub Gaja w celu podkreślenia wagi Ustawy o ochronie zwierząt (1997 r.), przyjętej przez polski parlament.
REKLAMA
Artykuł pierwszy ustawy już jasno określa, że zwierzę, będąc istotą żyjącą i zdolną do odczuwania cierpienia, nie może być traktowane jako rzecz. Człowiek ma obowiązek szanować, chronić i opiekować się zwierzętami. Ponadto, organy administracji publicznej są zobowiązane do podejmowania działań na rzecz ochrony zwierząt oraz do współpracy z odpowiednimi instytucjami i organizacjami w tym zakresie.

Jak świętować?

ZORGANIZUJ DZIEŃ PRAW ZWIERZĄT
  1. Zaplanuj działania i wybierz temat np. o wymieraniu gatunków i utracie różnorodności biologicznej. Zaproś innych, organizujcie wydarzenie uliczne, spotkanie w szkole czy domu kultury.
  2. Działaj. O ochronie zwierząt możecie informować poprzez happening, pokaz filmu, wystawę, debatę. Bądź kreatywny!
  3. Pomagaj zwierzętom. Zorganizuj spotkanie z ornitologiem czy biologiem, zbudujcie schronienia dla zwierząt.
  4. Rób zdjęcia, filmy. Promuj działania w swoich social mediach z #dzieńprawzwierząt. Pokaż, że los zwierząt nie jest Ci obojętny!
W Dzień Praw Zwierząt (i nie tylko) warto podjąć działania na rzecz humanitarnego traktowania tych stworzeń. Być może wesprzesz ulubioną organizację lub zorganizujesz dla niej zbiórkę pieniężną w swojej okolicy? W ten dzień dobrze też pomóc w lokalnym schronisku dla zwierząt lub podpisać jedną z licznych petycji, które wzywają do ratowania gatunków.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce