10 marzec 2023

To ja, Mario!

zdjęcie: To ja, Mario! / pixabay/2690254
Dzień Mario to coroczne święto, które obchodzone jest na całym świecie przez fanów gier wideo. Mario, jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci z branży gier wideo, jest głównym bohaterem tego święta. Jego charakterystyczny wygląd, włoski akcent i setki występów w tytułach od Nintendo zapewniły mu międzynarodową sławę. W 2023 roku Dzień Mario przypada 10 marca.
REKLAMA

Historia

W 1981 roku postać Mario zadebiutowała w grze Donkey Kong. Na początku lat 80. Nintendo (założone w 1888 roku) bez powodzenia próbowało uzyskać prawa licencyjne do postaci Popeye. Japończycy postanowili stworzyć swoje własne postacie, opierając się na rywalizacji marynarza o dobrym sercu z Bluto, i tak powstały Donkey Kong i Jumpman. Donkey Kong był głównym przeciwnikiem w grze, a gracz wcielał się w postać Jumpmana. Wkrótce jednak zmieniono jego imię na Mario. Ta postać stała się tak popularna, że Nintendo postanowiło użyć jej w innych swoich grach. Od tego momentu popularność sympatycznego hydraulika jedynie rosła.

Super Mario 3, wydane na NES, jest jedną z najbardziej popularnych iteracji Mario i jednocześnie jedną z najbardziej kasowych gier wszechczasów (podobnie jak wspomniane Donkey Kong i pierwsze Super Mario Bros. z 1985 roku). Ogółem na świecie sprzedano ponad 600 milionów egzemplarzy gier z Mario w roli głównej. Obecnie Mario jest postacią znana wszystkim, jako hydraulik. Jednak pierwotnie, postać ta była... stolarzem. Wiele osób przez lata zastanawiało się również, jakie Mario ma na nazwisko. Nintendo utrzymywało, że Mario i Luigi nie posiadają nazwisk, ale podczas obchodów 30-lecia powstania Mario (w 2015 roku), Shigeru Miyamoto ujawnił, że pełne imię i nazwisko Mario to... Mario Mario, a jego brat Luigi to Luigi Mario. I wszystko stało się jasne.
 

Jak świętować ten dzień?

W Dniu Mario warto sięgnąć po Nintendo Switch lub jedną z starszych konsol i po prostu zagrać w ulubioną grę z Mario do woli! To czas, aby uczcić postać wąsatego hydraulika, który na zawsze zmienił całą branżę gier wideo i dostarczył nam wiele radości!
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany