kategoria: Dziecko
1 czerwiec 2024

Nowy SOR i lądowisko powstaną w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny

zdjęcie: Nowy SOR i lądowisko powstaną w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny / pixabay/5979689
Nowy oddział ratunkowy dla dzieci, lądowisko dla śmigłowców, nowe pomieszczenia i powierzchnie dla trzech oddziałów szpitalnych, pokój dla dziecka i matki karmiącej - powstaną w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny im. Jana Pawła II w Sosnowcu (dawnym Centrum Pediatrii).
REKLAMA

Jak poinformował PAP rzecznik placówki Wojciech Gumułka, prace budowlane tej jednej z największych inwestycji w historii szpitala rozpoczną się z początkiem czerwca i potrwają do końca 2024 r. Ich oficjalna inauguracja odbędzie się w poniedziałek przed południem.

Gumułka zaznaczył, że decyzję o stworzeniu w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu (CZDiR) Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dla dzieci poprzedziła analiza dostępności usług medycznych w regionie. Obecnie w województwie śląskim funkcjonuje 14 szpitalnych oddziałów ratunkowych, jednak tylko SOR przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach koncentruje się na pacjentach pediatrycznych.

"Dostępność usług medycznych w tym zakresie przy obecnej populacji dzieci i młodzieży w woj. śląskim - w 2022 r. według GUS wynosiła ona 832,8 tys. osób - jest niedostateczna i wymaga wzmocnienia. Utworzenie w CZDiR Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dla dzieci i młodzieży poprawi dostęp do specjalistycznej opieki medycznej o najwyższej jakości" - wskazał rzecznik.

W nowym SOR w sosnowieckim szpitalu dziecięcym będą wydzielone obszary: segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć, poczekalni, resuscytacyjno-zabiegowy, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej, obserwacyjny, konsultacyjny i zaplecza administracyjno-gospodarczego. Całkowita powierzchnia oddziału wyniesie 650 m kw.

Inwestycja obejmie też nadbudowę parterowej części SOR o trzy kondygnacje. Dzięki temu powierzchnia dotychczasowych oddziałów pediatrycznego, małoinwazyjnej chirurgii i traumatologii wieku rozwojowego oraz reumatologicznego powiększy się łącznie o blisko 1450 m kw.

Nad dachem nadbudowanej części znajdzie się wyniesione na lądowisko dla śmigłowców ratunkowych z klatką schodową i windą umożliwiającymi bezpośredni transport pacjenta z oddziałów szpitalnych na płytę lub z płyty lądowiska do oddziałów.

Wykonawcą jest konsorcjum firm: Wod-Pol (lider) oraz PBO Śląsk. Wartość inwestycji, której zakończenie jest planowane na I kwartał 2025 r., to ok. 27 mln zł. Jest ona finansowana ze środków własnych szpitala z podwyższenia kapitału zakładowego przez zarząd woj. śląskiego.

Ponadto w szpitalu utworzony zostanie pokój dla dziecka i matki karmiącej.

Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny im. Jana Pawła II w Sosnowcu (dawne Centrum Pediatrii) jest jednostką samorządu woj. śląskiego. Placówka co roku udziela około 100 tys. porad i hospitalizuje blisko 9 tys. pacjentów. W placówce funkcjonuje izba przyjęć, opieka nocna i świąteczna, 10 oddziałów, podstawowa opieka zdrowotna oraz 14 poradni specjalistycznych dla dzieci i młodzieży obok 11 poradni specjalistycznych dla dorosłych. (PAP)

mtb/ ral/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany