8 czerwiec 2022

Rodzinnym kapitałem opiekuńczym objętych jest już blisko 470 tys. dzieci

fot. PAP
Do tej pory w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego wypłacono ponad 1,76 mld zł; wsparciem objętych jest już blisko 470 tys. dzieci - przekazała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Z dofinansowania do pobytu w żłobku korzysta 74 tys. dzieci - dodała.
REKLAMA

1 stycznia wszedł w życie rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO). To do 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia wypłacane w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok lub 500 zł miesięcznie przez 2 lata. Rodzic sam decyduje, która opcja jest dla niego najlepsza.

"Sama byłam pracującą mamą i wiem, jak duże potrafi być to wyzwanie – szczególnie, gdy dzieci są jeszcze małe. Dobrze rozumiem potrzeby i oczekiwania młodych rodziców, młodych mam – bo to zwykle one zostają w domu w pierwszych miesiącach, a czasem – z różnych powodów – i latach życia dziecka" - zaznaczyła szefowa MRiPS.

Dodała, że rodzinny kapitał opiekuńczy "to danie rodzicom wyboru, a często szansy powrotu do pracy bez obaw o to, kto zajmie się ich dzieckiem czy jak opłacić tę opiekę".

"Do tej pory wypłacono już pieniądze – ponad 1,76 mld zł – na blisko 470 tys. dzieci" - poinformowała minister.

Wniosek o dofinansowanie można złożyć do ZUS tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia albo swój bank, jeśli uruchomi taką usługę.

Dla tych dzieci, które nie są objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym – np. pierwszych lub jedynych w rodzinie, a także tych, które nie spełniają kryterium wieku - możliwe jest dofinansowanie pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Maksymalna wysokość takiego dofinansowania to 400 zł. Wnioski o wsparcie rodzice mogą składać od 1 kwietnia.

"Dofinansowanie do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna to kolejny element prorodzinnej polityki rządu Zjednoczonej Prawicy, ale przede wszystkim – kolejny instrument wsparcia dla rodzin z małymi dziećmi" - podkreśliła Maląg.

Jak dodała, niższe opłaty za pobyt dziecka np. w żłobku to bardziej przystępna opieka, odciążenie domowego budżetu.

"Rodzice i opiekunowie do tej pory złożyli wnioski obejmujące ponad 112 tys. dzieci. Do instytucji opieki trafiło już ponad 95 mln zł na 74 tys. dzieci" - przekazała minister.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-09-20 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany