kategoria: Dziecko
18 kwiecień 2023

Sąd w Malborku ukarał uczniów za przeklinanie i obrażanie nauczycielki w trakcie zajęć

zdjęcie: Sąd w Malborku ukarał uczniów za przeklinanie i obrażanie nauczycielki w trakcie zajęć / fot. PAP
fot. PAP
Sąd w Malborku ukarał nieletnich ze szkoły w Lisewie Malborskim (woj. pomorskie), którzy w trakcie lekcji obrażali nauczycielkę, a swoje zachowanie transmitowali na żywo w internecie. Uczniowie w wieku 14 i 15 lat mają nadzór kuratora i muszą wykonać prace społeczne.
REKLAMA

Na początku marca br. uczniowie w wieku 14 i 15 lat ze szkoły w Lisewie Malborskim w trakcie lekcji obrażali nauczycielkę. Swoje zachowanie transmitowali na żywo w internecie w aplikacji TikTok. Na filmiku słychać przekleństwa uczniów i obraźliwe słowa skierowane do nauczycielki prowadzącej lekcję.

Nagranie trafiło do dyrekcji szkoły w Lisewie Malborskim i policjantów z Nowego Stawu. Ponadto policjanci przyjęli od nauczycielki zawiadomienie o znieważeniu funkcjonariusza publicznego.

We wtorek rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku sędzia Łukasz Zioła poinformował PAP, że Sąd Rejonowy w Malborku ustalił, iż 5 nieletnich dopuściło się czynu karalnego z art. 226 par. 1 k.k. czyli znieważyło funkcjonariuszkę publiczną, przez to, że w czasie lekcji zwracało się do niej słowami powszechnie uważanymi za obraźliwe.

"Względem nieletnich zastosowano środki wychowawcze w postaci nadzoru kuratora oraz zobowiązania do wykonania przez każdego z nich prac społecznych w wymiarze 10 godzin w terminie 3 miesięcy, a względem jednego z nieletnich wymiar prac społecznych ustalono na 20 godzin do wykonania w terminie 6 miesięcy" - podał sędzia Zioła.

Wicedyrektorka Szkoły Podstawowej w Lisewie Malborskim Katarzyna Lewińska, w rozmowie z PAP w marcu br. podkreśliła, że po obejrzeniu nagrania była w szoku i nie mogła uwierzyć, że na filmie zostali zarejestrowani uczniowie jej szkoły.

Wyjaśniła, że na uczniów klasy, w której zostało zarejestrowane nagranie, już wcześniej były skargi ze względu na ich niewłaściwe zachowanie. Zapewniła wówczas, że uczniowie ponieśli już pierwsze konsekwencje wynikające ze statutu szkoły, tj. otrzymali nagany dyrektora, nagany wychowawcy oraz upomnienia wychowawcy.

"Uczniowie tej klasy zostali pozbawieni szkolnych funkcji w samorządzie klasowym oraz została także podjęta decyzja, wspólnie z rodzicami, aby mieli oni wszyscy zakaz przynoszenia telefonów na teren naszej placówki" - mówiła w marcu wicedyrektorka placówki.

Sędzia Zioła zaznaczył, że postanowienie Sądu Rejonowego w Malborku jest nieprawomocne i stronom służy prawo do wniesienia apelacji do Sądu Okręgowego w Gdańsku. Podkreślił, że sprawa toczyła się z wyłączeniem jawności, gdyż dotyczyła nieletnich.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany