Polska na 11. miejscu w globalnym rankingu znajomości angielskiego. Czy jest się z czego cieszyć?

W najnowszym rankingu English Proficiency Index Polska znalazła się wśród krajów z bardzo wysoką biegłością językową.
REKLAMA
Tym razem zajęliśmy 11. miejsce na świecie. Czy jest się z czego cieszyć?
-    To bardzo wysoka pozycja. Trzeba jednak zaznaczyć, że test obejmuje zadania z czytania i słuchania. Są to bardzo ważne umiejętności językowe, ale niekoniecznie te, które najczęściej się przydają w codziennym życiu. W tym zdecydowanie ważniejsza jest biegłość mówienia w obcym języku - ocenia Miłosz Ryniecki z internetowej szkoły języka angielskiego Fluentbe.com. - Jestem bardzo ciekaw, jak wypadliby Polacy, gdyby to tę właśnie umiejętność sprawdzono. 


Blisko czołówki

Najlepszą - szóstą - pozycję zajmowaliśmy w 2014 roku. Wtedy w trakcie budowania rankingu brano pod uwagę jedynie 63 kraje. W obecnym już 100. Tegoroczny wynik pozwolił nam wrócić do grona krajów, gdzie biegłość językowa jest na najwyższym poziomie.

Na podium znalazły się Holandia i dwa kraje skandynawskie: Szwecja i Norwegia. O wysokim poziomie nauki angielskiego w krajach północnej Europy może świadczyć fakt, że miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły też Dania i Finlandia.

Nasz kraj wypada dobrze w stosunku do krajów z regionu. Polska uzyskała wyższą pozycję niż Czechy, Słowacja, Węgry czy Litwa. I zdecydowanie lepszą niż Ukraina czy Białoruś. Spoglądając nieco dalej, wyżej od Polski znalazły się tylko - oprócz wspomnianych krajów skandynawskich i Holandii - Austria, Luksemburg i Niemcy.

-    Polakom zależy na swobodnym władaniu językiem angielskim z wielu powodów. W ankiecie przeprowadzonej wśród studentów Fluentbe, jako powody nauki, wymienili oni między innymi chęć czytania książek i prasy w języku angielskim, zdobycie certyfikatu. Główną motywacją jest jednak chęć swobodnej rozmowy z obcokrajowcami, a także konieczność znajomości angielskiego w pracy - mówi Miłosz Ryniecki z Fluentbe.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
202579
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2020-12-20 16:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-20 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-26 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-27 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany