4 lipiec 2024

Studenci z Rzeszowa i Warszawy wezmą udział w międzynarodowych zawodach Air Cargo Challenge

zdjęcie: Studenci z Rzeszowa i Warszawy wezmą udział w międzynarodowych zawodach Air Cargo Challenge / v41001226
v41001226
Dwie drużyny z Polski, studenci Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Rzeszowskiej wezmą udział w zawodach Air Cargo Challenge w Akwizgranie (Niemcy). Zmierzą się z zespołami konstruktorskimi z całego świata.
REKLAMA

Air Cargo Challenge to międzynarodowe zawody samolotów bezzałogowych, które odbywają się co dwa lata. Uczestniczą w nich studenci uczelni technicznych, którzy zaprojektowali i zbudowali zdalnie sterowane maszyny napędzane silnikiem elektrycznym. W Akwizgranie zmierzy się 31 drużyn z Turcji, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Rumunii, Włoch, Niemiec, Indii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Australii, Serbii, Pekinu, Stanów Zjednoczonych, Czech i Polski.

Politechnika Rzeszowska, podobnie jak w poprzednich latach, będzie reprezentowana przez Koło Naukowe Euroavia z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Studenci przygotowywali się do zawodów osiem miesięcy. Tyle zajęła im konstrukcja i budowa samolotu, który nazwali EA-02 „Nightlight”.

O tym, jak wygląda, sami zdecydowali. Organizator narzucił im tylko, jaki ma mieć silnik, oraz jakiej wagi ładunek ma przenosić. Oprócz tego samolot musi się zmieścić w skrzyni transportowej o wymiarach wewnętrznych 140 cm, czyli podobnej do walizki, która trafia do luku bagażowego pod pokładem samolotu.

Samolot w całości wykonany jest z kompozytu stworzonego z tkanin szklanych oraz węglowych. „Wszystko zostało tak wymyślone, żeby samolot był jak najlżejszy i podniósł jak największy ciężar w postaci kul bilardowych” - tłumaczył w rozmowie z PAP Krzysztof Gruchała-Racki z zespołu Euroavii.

Ma blisko 2,5 m rozpiętości skrzydeł i 1,8 m długości. Maszyna posiada kalpy szczelinowe dla zapewnienia jak największej siły nośnej bez wpływu na inne osiągi samolotu. Waży 3,2 kg, jest w stanie zabrać 15 bil, czyli ponad 4 kg i wznieść się w powietrze z 60 m rozbiegu po pasie trawiastym. Studenci testowali samolot na lądowisku w Tuszowie Narodowym koło Mielca.

Podczas konkursu będą musieli wykonać trzy misje. Jurorzy będą punktować konstrukcję samolotu, jego umiejętności i efektywność. To czy maszyna potrafi się wznieść po określonym rozbiegu i w odpowiednim czasie, jaki ładunek potrafi podnieść i jaki dystans pokona w 90 sekund przy pełnej mocy.

„Drużyny niemieckie, hiszpańskie, portugalskie co roku klasyfikują się na wysokich miejscach. Oczywiście zawsze może pojawić się +czarny koń zwodów+, który zmieni ten porządek, mamy nadzieję, że to będzie nasza ekipa”- powiedział z uśmiechem Sebastian Florek z Euroavii.

Tegoroczne zawody Air Cargo Challenge rozpoczną się 9 lipca i potrwają cztery dni. (PAP)

autorka: Agnieszka Lipska

al/ agt/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany