30 czerwiec 2024

Trwa nabór uzupełniający na Śląski Festiwal Nauki Katowice 2024

zdjęcie: Trwa nabór uzupełniający na Śląski Festiwal Nauki Katowice 2024 / v46114683
v46114683
Nabór uzupełniający uczestników prowadzą do 19 lipca br. organizatorzy Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice 2024 (ŚFN). 8. edycja wydarzenia, którego poprzednie edycje stały się podstawą starań o trwający obecnie w Katowicach rok Europejskiego Miasta Nauki, odbędzie się 7-9 grudnia br.
REKLAMA

Śląski Festiwal Nauki (ŚFN) już w poprzednich latach stał się jednym z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i Europie. Naukowcy śląskich uczelni, które organizują festiwal, chcą tą drogą m.in. tłumaczyć i pokazywać, czym współcześnie żyje nauka, jak powstaje i czym się zajmuje.

Nadchodząca edycja ŚFN zwieńczy cały rok obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. Organizatorzy festiwalu otrzymali już szereg propozycji wykładów, warsztatów, stanowisk pokazowych, wystaw lub innych aktywności popularyzujących naukę pod tym kątem.

Obecnie trwa nabór uzupełniający do ŚFK. Wydarzenia powinny mieścić się w ramach sześciu ścieżek Miasta Nauki (klimat i środowisko, zdrowie i jakość życia, przemysły przyszłości, innowacje społeczne, dziedzictwo przemysłowe i kulturowe, kreacja i krytyka) oraz kilkunastu zakresów tematycznych.

Są nimi: sport akademicki (w związku m.in. z Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu), ekspedycje naukowe, muzyka i dźwięk, kosmos (w nawiązaniu m.in. do 150. rocznicy urodzin Jerzego Żuławskiego), sztuczna inteligencja, woda – ziemia – powietrze, gry i badania w branży gamingowej, edukacja ekonomiczna, szkoła i wyzwania edukacji, transformacja, powinności i prawa obywatelskie czy też funkcjonowanie psychiczne w przebodźcowanym świecie.

Kolejnymi zakresami tematycznymi są: koncepcja rynku idei, po raz pierwszy zaprezentowana podczas 7. ŚFN (odbiorcy mogli decydować o odsłuchiwaniu treści z wybranej sceny z wykorzystaniem systemu słuchawkowego), a także prezentacja najciekawszych wydarzeń, wykładów, spotkań i innych wydarzeń z programu EMNK.

Zgłaszane wydarzenia mogą też dotyczyć tematyki realizowanej przez Radę Młodych Miasta Nauki (w ramach EMNK), programu Fulbrighta, a także „Literatury wraz z Drzewem Opowieści” - realizowanej wspólnie z Festiwalem Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry” z Wisły.

Aby zgłosić swoją aktywność do danego zagadnienia 8. ŚFN, należy wpisać tę informację w dodatkowych uwagach w formularzu zgłoszeniowym. Wydarzenie zostanie zorganizowane w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach 7-9 grudnia br.

Tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024, przyznawany przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską, po raz pierwszy w historii otrzymało miasto z Europy Środkowo-Wschodniej.

Organizatorem obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 jest Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki powołane przez rektorów regionalnych uczelni publicznych regionu. To siedem uczelni, 59 tys. studentów, 1,8 tys. doktorantów oraz 747 kierunków i specjalności.(PAP)

mtb/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany