21 marzec 2023

A najlepiej tak w las pójść i niczego nie zbierać, o niczym nie myśleć

zdjęcie: A najlepiej tak w las pójść i niczego nie zbierać, o niczym nie myśleć / pixabay/3410846
Międzynarodowy Dzień Lasów został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, od 2012 r. dzień ten obchodzony jest na całym świecie.
REKLAMA
Obchody mają na celu rozbudzenie w społeczności całego świata świadomości znaczenia lasów dla człowieka. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zachęca wszystkie kraje do podejmowania działań służących pogłębianiu wiedzy o roli i znaczeniu lasów.

Należy podkreślić, że 1/3 powierzchni lądów na ziemi jest pokryte lasami, ale niestety ich obszar szybko się zmniejsza. W ciągu roku traci się ponad 5 milionów hektarów lasów, co odpowiada utracie lasu o powierzchni boiska do piłki nożnej co sekundę. Gdyby wszystkie lasy zniknęły, życie na ziemi nie mogłoby funkcjonować w sposób normalny.

Lasy stanowią rezerwuar bioróżnorodności, ponieważ zapewniają czyste powietrze i pomagają w zwalczaniu zmian klimatycznych poprzez pochłanianie dwutlenku węgla. Lasy chronią glebę przed erozją, regulują wilgotność gleby i powietrza oraz zapobiegają powodziom. Dla ponad 1,6 miliarda ludzi na świecie lasy stanowią miejsce zamieszkania i źródło utrzymania, zapewniając schronienie, dostarczając materiałów budowlanych, żywności i substancji leczniczych.

Z okazji Dnia Lasów odwiedź najbliższy las i spędź tam trochę czasu. Poznaj go bliżej, obserwuj go i stań się jego przyjacielem. To ważne, aby dzieci już od najmłodszych lat miały osobisty kontakt z przyrodą i nie bały się jej, a w przyszłości były w stanie ją skutecznie chronić. Zaprzyjaźnienie się z lasem to nie tylko przyjemność, ale również korzyści dla środowiska i każdego z was. Las jest domem dla wielu gatunków zwierząt i roślin, które odgrywają ważną rolę w ekosystemie. Czas spędzony w lesie nauczy cię więcej o różnorodności przyrody i zwiększy świadomość ekologiczną. Las zapewnia także czyste powietrze, reguluje klimat, a jego korzenie zatrzymują wodę i zapobiegają powodziom. Poza tym, badania wykazują, że spędzanie czasu w lesie zmniejsza poziom stresu, poprawia nastrój i zwiększa kreatywność.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany