3 lipiec 2023

Bez toreb foliowych - zacznij dziś, a praktykuj całe życie

zdjęcie: Bez toreb foliowych - zacznij dziś, a praktykuj całe życie / Paul Keller/(CC BY 2.0)/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Paul Keller/(CC BY 2.0)/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
3 lipca obchodzone jest międzynarodowe święto ekologiczne, które promuje porzucenie stosowania plastikowych torebek. Szacuje się, że rocznie zużywa się około 500 miliardów takich torebek na całym świecie.
Większość ludzi nie może sobie wyobrazić codziennego życia bez tych cienkich plastikowych torebek, które są powszechnie używane w większości sklepów, które odwiedzają. Bez względu na to, czy robi się zakupy spożywcze czy kupuje ubrania w luksusowych butikach, prawie zawsze wychodzi się ze sklepu z plastikową torbą lub opakowaniem, plastikowym kubkiem, pudełkiem lub foremką. Wiele produktów, zarówno spożywczych, jak i przemysłowych, jest pakowanych w wielowarstwowe opakowania. Niestety, po powrocie do domu często bez zastanowienia pozbywa się tych opakowań, wyrzucając je, nie myśląc o tym, co się z nimi stanie.

Szacuje się, że na całym świecie rocznie zużywa się aż 500 miliardów plastikowych torebek jednorazowego użytku. Statystyczny mieszkaniec naszego kraju, według danych Parlamentu Europejskiego, używa rocznie ponad 400 foliówek, które często trafiają do środowiska naturalnego, powodując szkody w ekosystemie. Dlatego tak ważne jest edukowanie i podejmowanie działań proekologicznych.

Na szczęście świadomość ekologiczna mieszkańców rośnie z roku na rok, coraz częściej nosimy własne torby i wielokrotnego użytku woreczki na owoce i warzywa podczas zakupów. Wielu ludziom los planety jest obojętny, ale istnieją też tacy, którzy po prostu nie zdają sobie sprawy, jak bardzo to wszystko jest szkodliwe. Dlatego warto wprowadzać dobre praktyki i ograniczać używanie plastiku, aby chronić środowisko i zdrowie.

Czym zastąpić plastikowe torebki foliowe?

1. Można zamienić foliowe opakowania na wielokrotnego użytku torby papierowe. Papier jest biodegradowalny i przyjazny dla środowiska. Dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z materiałowych toreb na zakupy, które są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach. Nie tylko są praktyczne, ale mogą także stanowić interesujący dodatek do codziennego stroju.
  2. Woreczki foliowe, w które zwykle pakuje się drugie śniadanie, można zastąpić wielokrotnego użytku pojemnikami. Chociaż pojemniki te również są zazwyczaj wykonane z plastiku, pomagają jednak w ograniczeniu zużycia opakowań foliowych. W sklepach partnerskich można znaleźć pojemniki na żywność z metalowym wnętrzem. Są one nie tylko ekologiczne, ale także umożliwiają podgrzewanie potrawy w mikrofalówce bez konieczności przenoszenia jej do innego naczynia.
  3. Opakowania foliowe można zastąpić wózkiem zakupowym. Jest to nie tylko praktyczne, ale także wygodne i korzystne dla kręgosłupa rozwiązanie.
  4. Foliowe woreczki na prezenty można zastąpić ekologicznymi torbami prezentowymi. Coraz częściej są one wykonane z biodegradowalnych materiałów, takich jak papier czy bambus. Mogą być eleganckie i jednocześnie przyjazne dla środowiska.
Wprowadzanie tych zmian pomoże w ograniczeniu zużycia plastikowych torebek foliowych i przyczyni się do ochrony środowiska.