24 sierpień 2023

Kończyce Wielkie/ Policja zakończyła oględziny naczepy z nieznaną substancją. Pobrano próbki do badań

W czwartek policja zakończyła badanie stojącej na stacji benzynowej w Kończycach Wielkich koło Cieszyna naczepy z beczkami. Znajduje się w nich nieznana substancja. Rzecznik cieszyńskiej policji, podkom. Krzysztof Pawlik powiedział PAP, że pobrano próbki do badań.

"Policjanci zakończyli oględziny naczepy pozostawionej na stacji benzynowej w Kończycach Wielkich. Znajdują się w niej beczki z nieznaną substancją. Pobrano próbki do badań - zarówno cieczy, jak i substancji stałych" – powiedział Pawlik.

W tej chwili nie wiadomo, co znajduje się w beczkach, ani jak długo naczepa stała na stacji. Potwierdzono, że nie doszło do wycieku.

Krzysztof Pawlik zaznaczył, że "naczepa ma numery indentyfikacyjne". Policjanci próbują skontaktować się z jej właścicielem.

"Wszystkie zgromadzone materiały przekażemy w piątek prokuraturze" – powiedział Pawlik.

Funkcjonariusze będą wnioskowali o wszczęcie śledztwa z artykułu 183 Kodeksu Karnego, czyli niezgodnego z przepisami transportowania czy magazynowania odpadów.

O naczepie policjanci dowiedzieli się w trakcie czynności operacyjnych. Ustalili, że na stacji może znajdować się naczepa z potencjalnie niebezpieczną zawartością. W środę po południu potwierdzili to. Na naczepie jest kilkanaście palet, a na nich mauzery, w których znajdują się beczki.

W środę wieczorem o naczepie w mediach społecznościowych napisał Grzegorz Sikorski, wójt gminy Hażlach, na terenie której leżą Kończyce Wielkie. Na miejsce, oprócz policji, dotarli także inspektorzy ochrony środowiska. Nie stwierdzono wycieków oraz substancji lotnych w powietrzu.(PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ maak/