kategoria: Ekologia
27 styczeń 2024

Litewscy naukowcy ruszą na pieszą wyprawę wokół Bałtyku. Będą namawiać do działań na rzecz ochrony tego morza

zdjęcie: Litewscy naukowcy ruszą na pieszą wyprawę wokół Bałtyku. Będą namawiać do działań na rzecz ochrony tego morza / fot. PAP
fot. PAP
Grupa naukowców, aktywistów i wolontariuszy z Litwy wyruszy w marcu na wędrówkę wokół Bałtyku. Zamierzają w ciągu 250 dni przebyć 5,5 tys. kilometrów wzdłuż wybrzeża. Celem tej wyprawy pod hasłem "Save the Baltic Sea" jest uświadomienie mieszkańcom i władzom krajów nadbałtyckich, że nasze wspólne morze jest jednym z pięciu najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. I musimy coś z tym zrobić.
REKLAMA

"Chcemy, aby wyprawa +Save the Baltic Sea+ przybliżyła ludzi do morza. Misją projektu jest wsparcie kultury ochrony środowiska morskiego, edukacji społeczeństwa na temat wpływu działalności człowieka na morze oraz inspirowanie ludzi do kształtowania nawyków bardziej przyjaznych środowisku" – powiedział w rozmowie z serwisem "Euronews" lider wyprawy, Giedrius Bučas. Jak wyjaśnił, projekt ma zdopingować rządy, organizacje i osoby prywatne do podjęcia realnych działań na rzecz ochrony Bałtyku i jego ekosystemów, bo jest to jedno z pięciu najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie.

Przyczyn tego fatalnej sytuacji jest kilka. "Na stan Morza Bałtyckiego wpływa wiele czynników: zmiany klimatu, intensywne połowy, a także zanieczyszczenia, które wciąż trudno kontrolować. Jedną z głównych +chorób+ Bałtyku jest eutrofizacja spowodowana nadmiarem azotu i fosforu, która prowadzi do powstawania ogromnych martwych stref, w których organizmom morskim brakuje tlenu" – wyjaśniła biolożka Laura Stukonyte. I dodała, że ścieki pochodzące z rolnictwa oraz niedostatecznie oczyszczone ścieki przemysłowe i komunalne zanieczyszczają morze szkodliwymi substancjami, takimi jak farmaceutyki i pestycydy, oraz cząstkami mikroplastiku.

W ostatnich dekadach dzięki inicjatywom Unii Europejskiej i poszczególnych krajów nadbałtyckich zintensyfikowano wysiłki na rzecz oczyszczenia Morza Bałtyckiego i zapobiegania nadmiernym połowom ryb. Jednak zdaniem litewskich naukowców i aktywistów kluczem do efektywnych przemian jest wzrost świadomości społecznej na temat zagrożeń dla Bałtyku. Dlatego na trasie wędrówki będą się odbywać otwarte wydarzenia edukacyjne, takie jak żywe laboratoria, dyskusje, wykłady i spotkania z lokalnymi organizacjami i naukowcami. Uczestnicy zapraszają również wszystkich chętnych do przyłączenia się do wspólnej wędrówki wzdłuż wybrzeża - choćby na jeden lub kilka dni.

W wyprawie uczestniczyć będzie 10-15 osób, do których dołączać będą lokalni naukowcy, urzędnicy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, działacze na rzecz ochrony środowiska i mieszkańcy. Na jej finansowanie organizacja „Save the Baltic” uruchomiła kampanię crowdfundingową. Jak zaznacza Giedrius Bučas, projekt jest całkowicie niekomercyjny, a zbiórkę pieniędzy traktuje także jako okazję do sprawdzenia, jak bardzo kwestia ochrony Bałtyku jest dla ludzi ważna.

Przygotowania do wyprawy, a później jej przebieg będą relacjonowane na stronie internetowej kampanii i w social mediach. Organizatorzy zapraszają do przyłączenia się do wspólnej wędrówki oraz organizacji eventów. Poszukują także wolontariuszy, którzy pomogą w organizacji noclegów dla członków wyprawy. (PAP Life)

agf/ gra/

LInk do strony projektu: https://savebaltic.eu/

https://www.facebook.com/SaveTheBalticSea

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany