Memorandum z Japończykami ws. energetyki jądrowej będzie podpisane w czwartek
Jak poinformował Głogowski, "porozumienie z delegacją japońską, które zostanie podpisane w czwartek dotyczy szeroko rozumianej współpracy w zakresie energetyki jądrowej". "Wbrew doniesieniom niektórych mediów nie oznacza ono zawarcia umów związanych z budową drugiej elektrowni jądrowej” – uściślił rzecznik.
Wskazał, że memorandum będzie dotyczyło m.in. współpracy na poziomie podmiotów gospodarczych i technologii przemysłowych. Obejmie wymianę informacji, organizowanie warsztatów, komunikację społeczną na temat bezpieczeństwa jądrowego oraz wsparcie technologiczne.
"Współpraca pozwoli rozwijać umiejętności i kompetencje jądrowe, co jest kluczowe dla realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej" - dodał Głogowski.
Zgodnie z tegoroczną nowelizacją ustawy o działach administracji 1 lipca br. MP przejęło od resortu klimatu kompetencje w zakresie gazu, atomu i ropy naftowej (wraz z urzędnikami). Ponadto m.in. 1 listopada do resortu przemysłu trafiło z MKiŚ biuro pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, który zgodnie z obecnymi przepisami ma też objąć jedno ze stanowisk wiceministrów.
W Ministerstwie Przemysłu dotąd nie powołano wiceministrów. W resorcie funkcjonują dotąd departamenty: komunikacji, budżetu i finansów, cyfryzacji i bezpieczeństwa, energii jądrowej, funduszy europejskich i spraw zagranicznych, górnictwa i hutnictwa, prawny oraz ropy, gazu i gospodarki wodorowej, a także biura ministra oraz dyrektora generalnego i administracji.
Od października br. dyrektorem departamentu energii jądrowej w MP jest Paweł Gajda, ekspert w tej dziedzinie, wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz wiceprezes European Nuclear Society. Poprzednim dyrektorem departamentu w MKiŚ był Paweł Pytlarczyk.
Obecna wersja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW, z należącą w 100 proc. do Skarbu Państwa spółką Polskie Elektrownie Jądrowe jako inwestorem i operatorem. Jako partnera dla pierwszej elektrowni poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Ma ona powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Ministerstwo klimatu zapowiedziało zaktualizowanie PPEJ w jeszcze w tym roku.
Zgodnie z ostatnimi deklaracjami dotychczasowego pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, wylanie tzw. pierwszego betonu jądrowego pod pierwszy reaktor ma nastąpić w 2028 r., a rząd ma deklaracje wykonawcy, że od tego momentu potrzebuje siedmiu lat na zakończenie procesu budowy.(PAP)
mtb/ drag/