17 sierpień 2022

Nie widzę konstruktywnych działań ze strony marszałka Geblewicza

zdjęcie: Nie widzę konstruktywnych działań ze strony marszałka Geblewicza / fot. PAP
fot. PAP
Nie widzę konstruktywnych działań ze strony marszałka, nakierowanych na współdziałanie – powiedział w środę w rozmowie z portalem wPolityce.pl wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, odnosząc się do współpracy z marszałkiem Olgierdem Geblewiczem w zw. z sytuacją na Odrze.
REKLAMA

"Fala powodująca śnięcie ryb i niosąca je, cały czas jest w województwie zachodniopomorskim, obecnie na wysokości Szczecina" – powiedział w środę portalowi wPolityce.pl wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Dodał, że dotychczas odłowiono i zutylizowano blisko 67 ton martwych ryb i skorupiaków, przede wszystkim w Krajniku Dolnym, Widuchowej, Marwicach, Gryfinie i w okolicach Szczecina.

Wskazał, że udaje się to, ponieważ w dziewięciu miejscach postawiono duże, często podwójne zapory i siedem mniejszych na kanałach prowadzących do Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry.

"Codziennie stawiamy kolejne i przenosimy zapory z południa na północ rzeki, tak jak przesuwa się fala. Rozwinęliśmy już ponad 1400 m zapór. Jest to jeden z najefektywniejszych sposobów ściągania płynących po tafli rzeki śniętych ryb do głębokości około 60 cm" – mówił wojewoda.

Pytany o współpracę z marszałkami województw zachodniopomorskiego i lubuskiego odpowiedział, że może mówić o relacjach z tym pierwszym – Olgierdem Geblewiczem.

"Mimo że codziennie, od piątku 12 sierpnia zwołuję sztab kryzysowy z udziałem samorządowców i wszystkich służb, które są zaangażowane w akcję ratowania Odry, pan marszałek na pierwszym, najważniejszym posiedzenie nie pojawił się osobiście. Natomiast na kolejnych posiedzeniach nie zabierał głosu, jednocześnie często krytycznie i populistycznie wypowiada się o podejmowanych działania w mediach społecznościowych" – mówił Bogucki.

Jak zauważył, członek zarządu województwa obecny na pierwszym sztabie kryzysowym "przekonywał, że należy współpracować ze stroną niemiecką", a także "powtarzał niepotwierdzoną i jak się później okazało nieprawdziwą informację o wykryciu rtęci przez Niemców, którą rozpowszechniała marszałek województwa lubuskiego".

Zaznaczył, że "bardzo chętnie" będzie współpracował i współpracuje z niemieckimi partnerami i cieszyłby się, "gdyby strona niemiecka z większym zaangażowaniem podejmowała działania, które my podjęliśmy".

"Patrząc, jak często marszałek chwali się dobrymi relacjami z landami przygranicznymi oczekiwałbym z jednej strony intensywnego działania w celu nakłaniania Niemców do zdecydowanego zintensyfikowania oczyszczania Odry. Jednak tego działania ze strony pana marszałka albo nie ma, albo z głosem pana marszałka strona niemiecka po prostu się nie liczy" – ocenił wojewoda.

"Działania, które są podejmowane przez nas w województwie zachodniopomorskim, są naprawdę na szeroką skalę i przynoszą efekty" - kontynuował.

Jak wskazał, nie widzi natomiast "konstruktywnych działań ze strony marszałka, nakierowanych na współdziałanie".

"Także prezydent Szczecina osobiście nie uczestniczy w zwoływanych przez mnie sztabach" – mówił Bogucki. Jak podkreślił, bardzo pozytywnie ocenia natomiast współpracę z samorządowcami – wójtami, burmistrzami, starostami z powiatów i gmin nadodrzańskich.

"Tutaj ta współpraca jest naprawdę bardzo dobra" – zaznaczył wojewoda zachodniopomorski. (PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-26 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany