14 styczeń 2023

Orlen Południe wybuduje za 4,2 mln zł farmę fotowoltaiczną - zakończenie inwestycji w trzecim kwartale 2023 r.

zdjęcie: Orlen Południe wybuduje za 4,2 mln zł farmę fotowoltaiczną - zakończenie inwestycji w trzecim kwartale 2023 r. / fot. PAP
fot. PAP
W rafinerii w Trzebini (Małopolskie) spółki Orlen Południe z Grupy Orlen powstanie farma fotowoltaiczna wytwarzająca energię na potrzeby instalacji produkcyjnych. Inwestycja ma być gotowa w trzecim kwartale 2023 r. Jej koszt to 4,2 mln zł - podał „Magazyn GO!”, wewnętrzny periodyk Grupy Orlen.
REKLAMA

„Orlen Południe wybuduje farmę fotowoltaiczną, która będzie produkować energię na potrzeby instalacji produkcyjnych. Farma o powierzchni ok. 5 tys. metrów kw. powstanie w trzebińskiej rafinerii spółki” – poinformował w najnowszym, styczniowym wydaniu „Magazyn GO!”.

W artykule „Farma fotowoltaiczna w Trzebini” wewnętrzny periodyk Grupy Orlen wyjaśnił, że „za produkcję energii odpowiadać będzie ponad 2,3 tys. paneli o mocy 450 Wp każdy – watopik to jednostka, w której podaje się moc paneli”. „W odpowiednich warunkach przełoży się to na łącznie ponad 1 mWh energii” – zaznaczono w publikacji.

Według „Magazynu GO!”, koszt inwestycji związanej z budową farmy fotowoltaicznej w rafinerii Orlen Południe w Trzebini wyniesie 4,2 mln zł, a jej zakończenie planowane jest w trzecim kwartale 2023 r.

Orlen Południe to spółka, w której PKN Orlen posiada 100 proc. udziałów, zarządzająca m.in. biorafinerią w Trzebini i specjalizująca się w produkcji i sprzedaży biopaliw, biokomponentów, parafin, rozpuszczalników oraz produktów uzyskiwanych podczas przerobu ropy naftowej i regeneracji olejów.

We wrześniu 2021 r. PKN Orlen informował, że przekształcanie Orlen Południe w nowoczesną biorafinerię to ważny element strategii Grupy Orlen do 2030 r., która przewiduje nakłady inwestycyjne na poziomie 30 mld zł w zrównoważony wzrost. Koncern wskazywał wówczas, że obszar ten będzie też wspierać rozwój paliw alternatywnych, w tym np. wodoru.

Zgodnie ze strategią Orlen2030, koncern zamierza w tym czasie osiągnąć poziom 2,5 GW mocy zainstalowanych w źródłach odnawialnych, przy czym 1,7 GW zapewnić mają morskie farmy wiatrowe, a 0,8 GW źródła lądowe - elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne. Do 2030 r. Grupa Orlen planuje redukcję emisji CO2 o 20 proc. z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33 proc. na MWh w obszarze energetyki.

Grupa Orlen to obecnie - po przejęciu przez PKN Orlen w listopadzie 2022 r. PGNiG, a wcześniej Grupy Energa i Grupy Lotos - największy w Europie Środkowej koncern i 155. podmiot na świecie pod względem przychodów. Proces fuzji – jak informował wcześniej PKN Orlen - przeprowadzono w ramach budowy multienergetycznego koncernu, mającego m.in. podnieść możliwości konkurencyjne na międzynarodowych rynkach oraz zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski.(PAP)

autor: Michał Budkiewicz

mb/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany