kategoria: Ekologia
13 styczeń 2024

Po grudniowych sztormach na Bałtyku najbardziej ucierpiały okolice Lubiatowa

zdjęcie: Po grudniowych sztormach na Bałtyku najbardziej ucierpiały okolice Lubiatowa / fot. PAP
fot. PAP
Grudniowe sztormy na Bałtyku wyrządziły głównie szkody w wale wydmowym i zabudowie biotechnicznej. Ucierpiało także 3 tys. m.b. płotków i ok. 17 tys. m2 wyłożeń wydm chrustem i zatrawień - przekazała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.
REKLAMA

Sztormy, które przeszły pod koniec grudnia przez północną część Polski, największe straty wyrządziły w obwodzie Lubiatowo, czyli między Karwią a Łebą w woj. pomorskim.

Kierzkowska przekazała, że zniszczonych zostało ok. 114 tys. m3 wałów wydmowych i zabudowa biotechniczna. "Zniszczeniu uległo także prawie 3 tys. m.b. płotków i ok 17 tys. m2 wyłożeń wydm chrustem i zatrawień. Odnotowaliśmy również straty w zakrzewieniach i zalesieniach – ok. 140 arów (głownie Lubiatowo i okolice) oraz refulacie (głównie Płw. Helski i Ustka)".

Według danych zebranych przez pracowników terenowych ochrony wybrzeża wynika, że w zabudowie biotechnicznej straty wynoszą około 200 tys. zł., natomiast w ogrodzeniach, zakrzewieniach, zatrawieniach i tablicach informacyjnych ponad 60 tys. zł. "Nie ma zniszczeń w budowlach, służących ochronie brzegów morskich ani w infrastrukturze portowej" - zapewniła przedstawicielka urzędu.

"Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż wartości oszacowane na chwilę obecną nie są ostateczne. Obserwujemy, iż w okresach poza sztormowych, na naturalnych odcinkach brzegu morskiego następuje częściowa odbudowa brzegu, tzw. akumulacja – jest to na bieżąco monitorowane" - podała.

Dodała, że straty nie odbiegają od "standardowych". "Służby ochrony wybrzeża cały rok wykonują niezbędne prace, tak aby na tyle na ile jest to możliwe, przygotować i wzmocnić brzeg morski na sezon sztormowy. Analiza i wskazanie miejsc, które wymagać będą interwencji z uwagi na straty, możliwa będzie zapewne na wiosnę" - dodała Kierzkowska.

W 2024 roku, Urząd Morski w Gdyni ma zapewnione środki finansowe na ochronę brzegów w wysokości ponad 22 mln zł. W ramach tego budżetu zaplanowane są m.in.: remont opaski brzegowej w Gdyni, przebudowa umocnienia brzegowego w Jastrzębiej Górze, sztuczne zasilanie w Ustce i na Płw. Helskim (odcinek Władysławowo-Jurata), dokumentacja techniczna dla rozbudowy systemu ostróg w Ustce, koncepcja budowy progów podwodnych w Gdyni Orłowie, budowa i remont systemu odwodnienia opaski brzegowej w Rozewiu, remont wjazdu technologicznego Rowach i Jastrzębiej Górze.

Ponadto prowadzony będzie również monitoring brzegów morskich, wykonywane profile batymetryczne i ortofotomapy, a także badania aktualnego stanu brzegu morskiego (w tym kontrola okresowa budowli ochrony brzegów morskich).

Sztormy przeszły przez północną część kraju w dniach od 22 do 23 grudnia br. oraz od 25 do 26 grudnia br. W tym czasie siła wiatru wynosiła od 10 do 11 w skali Beauforta. Z kolei maksymalny stan Bałtyku wynosił 561 cm.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany