2 sierpień 2023

zdjęcie: Światowy dzień długu ekologicznego - od środy ludzkość żyje na ekologiczny kredyt / fot. PAP
Od środy ludzkość żyje na ekologiczny kredyt: od 1 stycznia do 2 sierpnia zużyła tyle zasobów, ile ekosystemy Ziemi są w stanie odbudować w ciągu roku. Ludzkość zaczęła zaciągać dług ekologiczny w początku lat 70. ubiegłego wieku.

Do obliczania daty dnia długu ekologicznego stosuje się tzw. ślad ekologiczny ludzkości, na który składa się m.in. roczne zużycie paliw kopalnych, wody i gleby, emisja dwutlenku węgla oraz liczba złowionych ryb.

Obliczenia wykonuje organizacja Global Footprint Network, amerykański think tank działający na zasadach non-profit. Zgodnie z jego wyliczeniami, ludzkość zaczęła zaciągać dług ekologiczny w początku lat 70 (choć bardziej rozwinięte kraje popadły w zadłużenie wcześniej). Obecnie ludzkość żyje tak, jakby miała do dyspozycji 1,7 planety Ziemia. http://bitly.pl/bXZO6

Najszybciej dług ekologiczny zaczął w tym roku zaciągać mały, pustynny, bardzo bogaty Katar: w 2023 zaczął żyć ponad stan już 10 lutego. Miesiąc później, 13 marca, granicę zadłużenia przekroczyły USA i Kanada. Natomiast Jamajka niemal mieści się w ekologicznym budżecie: zacznie zaciągać dług dopiero 20 grudnia - twierdzi Global Footprint Network.

Polska należy do krajów, które zużywają ponadprzeciętne ilości zasobów. W tym roku popadła w zadłużenie już 2 maja.

Organizacja podkreśla, że zaciągane dziś długi będą spłacać przyszłe pokolenia. (PAP)

os/ mal/