21 lipiec 2022

Tauron zachęca firmy do korzystania z instalacji fotowoltaicznych

zdjęcie: Tauron zachęca firmy do korzystania z instalacji fotowoltaicznych / fot. PAP
fot. PAP
Tauron, do którego sieci podłączona jest jedna trzecia wszystkich mikroinstalacji OZE w Polsce, zachęca firmy do montowania instalacji fotowoltaicznych. Grupa szacuje, że przy typowej instalacji o mocy 50 kWp rachunki za prąd będą niższe o 60-80 proc., a w 25 lat można zaoszczędzić nawet 1 mln zł.
REKLAMA

Od lipca obowiązuje nowy system rozliczeń prosumentów, czyli tzw. net-biling, w którym prosument (jednoczesny wytwórca i konsument energii) jest aktywnym uczestnikiem rynku.

Przedstawiciele Taurona przekonują, że zmienione zasady rozliczania nadal są opłacalne dla prosumentów - także dla firm, które zdecydują się na instalacje fotowoltaiczne. Z myślą o nich Tauron przygotował internetowy poradnik, dostępny pod adresem biznes.tauron.pl/ebook-fotowoltaika.

W ocenie ekspertów Taurona, technologia fotowoltaiczna jest obecnie jednym z kluczowych rozwiązań, generujących oszczędności w biznesie, zarówno dla małych, jak i większych firm; szczególnie tych, które zmaksymalizują autokonsumpcję, czyli same będą zużywać większość wytworzonej energii. Poziom autokonsumpcji należy do kluczowych paramertrów, branych pod uwagę przy obliczeniach czasu zwrotu z inwestycji, obok poniesionych nakładów i sposobu finansowania.

"Średniej wielkości firma produkcyjna, która zdecyduje się na montaż najczęściej wybieranej instalacji fotowoltaicznej o mocy 50 kWp, może dzięki niej zaoszczędzić w ciągu roku od blisko 60 do prawie 80 proc. wydatków na energię" – wskazuje poinformował wiceprezes spółki Tauron Sprzedaż Tomasz Lender, cytowany w czwartkowym komunikacie prasowym Grupy.

Przedstawiciele Taurona wyliczyli, że typowa instalacja o mocy 50 kWp za ok. 180 tys. zł, przy autokonsumpcji wynoszącej 25 proc., zwróci się po ok. 5 latach, generując ponad 35 tys. zł oszczędności rocznie. Jeżeli natomiast firma zwiększy współczynnik autokonsumpcji do 50 proc. (czyli sama będzie zużywać połowę wytworzonej dzięki słońcu energii), okres zwrotu skróci się do niecałych 4 lat, a wartość oszczędności wzrośnie do ok. 46 tys. zł rocznie.

"Oznacza to, że przez 25 lat, czyli przewidywany okres użytkowania paneli fotowoltaicznych, można zaoszczędzić nawet milion złotych" – szacuje wiceprezes Tomasz Lender. Okres zwrotu z inwestycji może być krótszy, jeżeli inwestor posłuży się dodatkowymi instrumentami wspierającymi, np. dotacjami gminnymi czy ulgami i odliczeniami podatkowymi.(PAP)

mab/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-26 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany