13 sierpień 2019

Wybuch małego reaktora atomowego w Rosji

Do wybuchu doszło 8 sierpnia. Rosyjskie media, powołujące się na oświadczenie Rosyjskiego Federalnego Ośrodka Naukowego w Sarowie, podały informację, że w ubiegłym tygodniu wybuchł mały reaktor jądrowy podczas testów na Morzu Białym na północy Rosji.
REKLAMA
Jak donosi RMF FM, powołujący się na komunikat opublikowany w lokalnej, rosyjskiej gazecie w mieście Sarow, które jest ważnym ośrodkiem nuklearnym w obwodzie niżnienowofrodzkim, reaktor był częścią silnika rakietowego na paliwo ciekłe. Są one wykorzystywane np. w statkach kosmicznych.

Jak wynika z informacji podanych przez Ośrodek, na które powołał się RMF FM, przygotowania do testów nowej broni trwały ponad rok. Próby były przeprowadzane na morzu na specjalnej platformie.

Szef Rosyjskiej Państwowej Korporacji Energii Jądrowej (Rosatom) Aleksiej Lichaczow poinformował, że pracownicy którzy ponieśli śmierć w wyniku tej próby, zginęli podczas testów nowego „wyrobu specjalnego”. Nie wyjaśnił jednak o jaką broń chodzi.

W poniedziałek odbył się pogrzeb 5 pracowników Ośrodka, którzy ponieśli śmierć w obwodzie archangielskim.
Jak donosi RMF FM, wojsko zamknęło obszar morski wokół poligonu. Pojawił się tam również statek Sieriebrianka, przeznaczony do zbierania odpadów radioaktywnych.

Źródło:
RMF FM/ PAP/ Onet

Opracowanie:
Redakcja Twoje-Miasto.pl

Więcej w serwisie rmf24.pl:
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-w-rosji-wybuchl-maly-reaktor-jadrowy,nId,3145374 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany