Jak unikać cyber zagrożeń w wakacje – 6 rad eksperta

zdjęcie: Jak unikać cyber zagrożeń w wakacje – 6 rad eksperta / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Wakacje to czas relaksu i odpoczynku, ale nie dla cyberprzestępców. Według raportu Thales Cyber Threat Intelligence z lutego 2023 roku, nasz kraj to najczęściej atakowane państwo w cyberprzestrzeni w Unii Europejskiej. Tylko w 2022 roku CERT Polska, czyli zespół reagowania na incydenty w sieci, odnotował 322 749 zgłoszeń incydentów.
Oszuści przeprowadzający różnego rodzaju ataki często wykorzystują do nich Facebooka. To jeden najpopularniejszych serwisów społecznościowych, z którego codziennie korzysta połowa Polaków, czyli kilkanaście milionów ludzi. 

Oszust może wysłać wiadomość, która wygląda jak oficjalna komunikacja od Facebooka, prosząc o zaktualizowanie danych konta lub potwierdzenie hasła. Link w wiadomości prowadzi do fałszywej strony logowania, gdzie oszust przechwytuje wprowadzone dane. Oszust może także opublikować atrakcyjną ofertę pracy, która wymaga od potencjalnych kandydatów przesłania swojego CV lub innych danych osobowych. Te informacje mogą być następnie wykorzystane do kradzieży tożsamości - wyjaśnia Cezary Graul, opiekun kierunku informatyka w biznesie na Uniwersytecie WSB Merito w Toruniu.


Jak z korzystać z Facebooka, by nie dać się ograbić z danych lub nie paść ofiarą innego oszustwa?

Oto kilka cennych wskazówek eksperta, które pomogą bezpiecznie korzystać z FB nie tylko podczas wakacji.

1. Planuj podróż bez kredytu… zaufania

Podczas wakacji często szukamy okazji na tanie bilety lotnicze lub pokoje hotelowe. Oszuści mogą oferować na Facebooku atrakcyjne oferty, które są zbyt dobre, aby były prawdziwe. Zawsze należy sprawdzać wiarygodność firmy, która oferuje takie usługi, zanim poda się swoje dane osobowe lub dokona jakiejkolwiek płatności.

2. Nie ulegaj gorączce letnich eventów

Wakacje to czas festiwali i koncertów. Oszuści mogą na takie wydarzenia oferować bilety za darmo lub po zniżkowej cenie. Bilety zawsze warto kupować tylko od zaufanych dostawców i unikać ofert, które wydają się podejrzanie atrakcyjne.

3. Uważaj na loterie — też mogą być pułapką

Kto nie chciałby wygrać darmowych wakacji lub innych atrakcyjnych nagród? Oszuści często organizują fałszywe loterie i konkursy, aby zdobyć cudze dane osobowe. Tego typu wyłudzenia danych mogą być bardzo szkodliwe i skutkować nie tylko utratą tożsamości, ale także gotówki.

4. Bierz pod lupę letnie promocje

Oszuści mogą oferować po zbyt niskich cenach produkty i usługi, takie jak sprzęt do pływania, ubrania letnie czy usługi turystyczne. Przed dokonaniem zakupu zawsze sprawdzajmy wiarygodność sprzedawcy i czytajmy opinie innych klientów.

5. Karta podarunkowa jak koń trojański

Darmowe karty podarunkowe do popularnych sklepów i restauracji mogą wydawać się atrakcyjne, ale często są to oszustwa, mające na celu zdobycie danych osobowych. Należy zawsze sprawdzać, czy oferta pochodzi od zaufanego źródła – ostrzega Cezary Graul z Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu.


6. Z aplikacjami jak z jajkami — tylko od sprawdzonych dostawców

Oszuści mogą oferować darmowe lub zaniżone cenowo aplikacje, które będą zawierać złośliwe oprogramowanie, dlatego warto zawsze pobierać aplikacje tylko z zaufanych źródeł, takich jak Google Play Store lub Apple App Store.

Letni wypoczynek nie powinien zwalniać od rozwagi. Jeśli oferta wydaje się zbyt dobra, aby była prawdziwa, prawdopodobnie taka nie jest. Warto zawsze sprawdzać wiarygodność dostawców usług i produktów, by z urlopu wrócić zrelaksowanym i uniknąć strat finansowych lub komplikacji związanych z utraconymi danymi.
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany