8 luty 2024

Na czym traci Poczta Polska

zdjęcie: Na czym traci Poczta Polska / pixabay/604009
Pocztowcy nie mogą się doczekać pieniędzy z budżetu, rekompensujących straty ponoszone na usłudze powszechnej. Zewnętrzni eksperci uważają, że straty te mogą być zawyżone - pisze czwartkowy Puls Biznesu.
REKLAMA

Jak informuje "Puls Biznesu" 697 mln zł za ubiegły rok, 593 mln zł w tym roku i setki milionów w kolejnych latach – tyle pieniędzy z budżetu państwa może trafiać do świecącej pustkami kasy Poczty Polskiej w ramach mechanizmu rekompensowania operatorowi strat ponoszonych na regularnym docieraniu z przesyłkami do każdego zakątka kraju.

"Państwo zgodnie z przepisami powinno rekompensować poczcie straty ponoszone na takich usługach od 2021 r., ale na razie nie wypłaciło ani grosza. Musi mieć na to zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), a ten z kolei czeka od dawna na zielone światło od Komisji Europejskiej. Nowy mechanizm rekompensowania strat wpisano bowiem do polskiego porządku prawnego pod koniec 2022 r. i od razu przewidziano, że na wypłaty – stanowiące pomoc publiczną – będzie musiała godzić się Bruksela" - czytamy w czwartkowym wydaniu "PB".

KE zgody wciąż nie wydała i domaga się od państwa nowych dokumentów, a pocztowcy tkwią w zawieszeniu, tną wydatki, apelują o przyspieszenie procedur i od czasu do czasu protestują. Tymczasem eksperci z prywatnego rynku zaczęli liczyć – i uznali, że ze stratami Poczty Polskiej coś może być nie tak.(PAP)

lui/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany