8 marzec 2024

Postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed TS uderzy w niezależność banku centralnego

zdjęcie: Postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed TS uderzy w niezależność banku centralnego / Narodowy Bank Polski - Adam Glapiński/CC BY-SA 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Narodowy Bank Polski - Adam Glapiński/CC BY-SA 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przez Trybunałem Stanu, a tym samym zawieszenie go w czynnościach to naruszenie niezależności banku centralnego i podważenie zaufania do stabilności systemu finansowego - stwierdziła RPP w opublikowanym w piątek stanowisku, podpisanym przez 6 z 9 członków rady.
REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej w przyjętym stanowisku wyraziła zaniepokojenie działaniami zmierzającymi do pociągnięcia Adama Glapińskiego do odpowiedzialności konstytucyjnej, a tym samym odsunięcia go od stanowiska prezesa NBP i przewodniczącego RPP.

"W naszej ocenie naruszyłoby to niezależność personalną banku centralnego, a w efekcie wywołałoby negatywne skutki dla Polaków i polskiej gospodarki, w szczególności za sprawą podważania zaufania do stabilności systemu finansowego oraz postrzegania polskiego banku centralnego jako elementu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i innych międzynarodowych instytucji finansowych" - stwierdziła RPP w opublikowanym w piątek piśmie. Dokument podpisało 6 członków spośród 9-osobowego składu Rady.

Sygnatariusze uznali ewentualne postawienie Glapińskiego przed Trybunałem Stanu za działanie bezpodstawne i godzące w wiarygodność i powagę państwa. Wszczęcie przez Sejm RP takiego postępowania wobec Prezesa NBP będzie potraktowane jako rażące złamanie zasady niezależności banku centralnego wynikającej bezpośrednio z prawa UE, w tym Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego - poinformowała RPP.

Jak wskazano w piśmie, protokół będący załącznikiem do traktatów europejskich przewiduje, że zwolnienie prezesa banku centralnego może nastąpić wyłącznie pod kontrolą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - w sytuacji, kiedy nie spełnia on już warunków koniecznych do wykonywania swych funkcji, lub dopuścił się poważnego uchybienia. Takie zaś okoliczności, w ocenie RPP, nie zachodzą.

Jak zaznaczono w stanowisku Rady Polityki Pieniężnej, Narodowy Bank Polski skutecznie mierzył się z wyzwaniami w czasie pandemii COVID-19 i wojny w Ukrainie, a czas ten przypadł na dwie kadencje RPP, której przewodniczył Adam Glapiński.

Podpisy pod stanowiskiem RPP złożyli członkowie: Ireneusz Dąbrowski, Iwona Duda, Wiesław Janczyk, Cezary Kochalski, Gabriela Masłowska i Henryk Wnorowski. Nie podpisali się: Ludwik Kotecki, Przemysław Litwiniuk i Joanna Tyrowicz.

Koalicja Obywatelska planuje złożyć w Sejmie wstępny wniosek o pociągnięcie prezesa NBP Adama Glapińskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu do końca marca - poinformował pod koniec lutego PAP Biznes przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Janusz Cichoń.

Obecna większość rządząca zarzuca Glapińskiemu m.in. zaangażowanie w działalność polityczną przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi, a także wprowadzenie w błąd co do wyników finansowych banku centralnego za 2023 r. (PAP)

gkc/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany