16 wrzesień 2023

272 mln zł trafią do woj. lubelskiego na realizację programów inwestycyjnych (opis)

272 miliony złotych trafią do województwa lubelskiego na realizację 115 zgłoszonych programów inwestycyjnych przez gminy popegeerowskie. Będą to pieniądze m.in. na nowe drogi czy modernizację szkół i przedszkoli - poinformował w sobotę w Czemiernikach szef MSWiA Mariusz Kamiński.
REKLAMA

Minister Kamiński ogłosił w sobotę w Czemiernikach (pow. radzyński) wyniki VI Programu Inwestycji Strategicznych w województwie lubelskim. „Chcemy ogłosić, że 272 miliony złotych trafią do województwa lubelskiego na realizację 115 zgłoszonych programów inwestycyjnych przez gminy popegeerowskie” - powiedział szef MSWiA.

„To będą pieniądze przeznaczone na budowę nowych dróg gminnych, inwestycje w kanalizację, wodociągi, na modernizację szkół, budowę przedszkoli i żłobków, ścieżki rowerowe, chodniki. Będzie to dobry, wspaniały impuls rozwojowy dla tych miejscowości” - zaznaczył.

W ocenie Kamińskiego, gminy popegeerowskie w latach 90-tych były miejscami wykluczenia cywilizacyjnego. „Miejscami zapomnianymi przez państwo polskie. Miejscami, w których umarła nadzieja mieszkańców na rozwój, na godne życie. My tę nadzieję przywracamy takimi programami” - powiedział.

„Niezwykle ważna dla nas jest likwidacja krzywdy społecznej, jaka spotkała mieszkańców tych gmin. Nie ma i nie będzie już Polski A i Polski B. Nie ma i nie będzie lepszej i gorszej Polski. Jest jedna Polska. Wszyscy nasi obywatele muszą mieć równe szanse na dobre życie” – dodał.

Minister zwrócił uwagę, że miejscowość Czemierniki jest obecnie jeszcze gminą wiejską, ale od przyszłego roku będzie gminą miejską. „Rada Ministrów podjęła uchwałę o przyznaniu miejscowości Czemierniki praw miejskich. Jest to kolejna krzywda, jaką naprawiamy; kolejna krzywda historyczna, jaka spotkała mieszkańców tej pięknej miejscowości o kilkusetletniej tradycji miejskiej” - dodał.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka przekazał, że do gmin popegeerowskich w regionie trafiło w sumie już ponad 540 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych. „W pierwszym naborze – ponad 11 mln zł, w drugim – 259 mln zł, teraz 271. Pół miliarda złotych” – zauważył. Dodał, że są to ponadprzeciętne środku dla Lubelszczyzny w porównaniu do innych regionów Polski.

Podkreślił, że od sierpnia 2020 roku z Programu Inwestycji Strategicznych we wszystkich naborach do regionu trafiło ponad 5 mld zł. „Jeśli do tego dodamy jeszcze inwestycje związane z Rządowym Programem Rozwoju Dróg, to jest to ponad 6,5 mld zł. Ta kwota jest miarą strategii rządu zrównoważonego rozwoju” – ocenił Sprawka.

Wójt gminy Czemierniki Arkadiusz Filipek wyjaśnił, że gmina otrzymała teraz 5 mln zł dofinansowania na przebudowę ujęcia wody. „Ta inwestycja przyczyni się do tego, że nasi mieszkańcy będą czuć się bezpiecznie.(…) To ujęcie wody ma kilkadziesiąt lat, wymaga ciągłych remontów, ciągle mamy awarie. (…) Dzięki tym pieniądzom możemy teraz je odremontować” – podkreślił wójt.

Odnosząc się do innych inwestycji w gminie wskazał, że przy rynku w Czemiernikach trwa teraz budowa centrum integracyjnego, kulturalnego, która otrzymała wcześniej dofinansowanie w kwocie 4,6 mln zł z Polskiego Ładu. „W ciągu czterech lat wykonaliśmy łącznie 40 km dróg; takie ilości robiło się kiedyś przez 3-4 kadencje” – porównał.

VI edycję Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych skierowano do regionów, w których funkcjonowały tzw. PGR-y. Do gmin i powiatów w całym kraju trafi łącznie 4,5 mld zł; bezzwrotne dofinansowanie otrzyma ponad 2 tys. inwestycji. Dzięki środkom z tej edycji powstanie m.in. ponad 1 tys. dróg, 260 boisk i obiektów sportowych, 220 żłobków i przedszkoli z oddziałami integracyjnymi, 350 szkół, 60 ośrodków Senior+, 300 świetlic i domów kultury.(PAP)

autorzy: Gabriela Bogaczyk, Bartłomiej Figaj

gab/ bf/ pat/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-12-15 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany