GAZ-SYSTEM ma komplet wykonawców dla gazociągu Polska – Litwa
Z kolei wykonawcą robót budowlanych na trasie zadania drugiego (ok. 84,7 km) od granicy woj. mazowieckiego w miejscowości Gnaty Soczewka do Rudka Skroda (woj. podlaskie) została firma PORR S.A. Podpisana 29 lipca umowa opiewa na kwotę ok. 244 mln zł.
Podpisanie ostatnich umów na prace budowlane w ramach GIPL oznacza, że mamy komplet wykonawców dla tego projektu. Inwestycja na całej trasie gazociągu jest na etapie realizacyjnym. Projekt interkonektora Polska – Litwa to impuls dla rozwoju gospodarczego północno-wschodniej Polski i bezpieczeństwo energetyczne państw regionu bałtyckiego – powiedział Artur Zawartko, Wiceprezes Zarządu GAZ-SYSTEM. - Wykonawcami południowego odcinka GIPL zostały firmy specjalizujące się w budowie infrastruktury gazowej, współpracujące już z naszą spółką przy innych projektach – dodał Zawartk
Pozostałe kluczowe umowy dla GIPL południeBudowa gazociągu Polska-Litwa to kolejny projekt, w ramach którego mamy okazję współpracować z GAZ-SYSTEM. Podpisany właśnie kontrakt, tak jak powierzone nam w I półroczu br. zadania dotyczące rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu, ma ogromne znaczenie dla budowy bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Jesteśmy tego w pełni świadomi, dlatego z tym większym zaangażowaniem podchodzimy do ich realizacji – powiedział Piotr Kledzik, Prezes Zarządu PORR S.A.
16 lipca wybrano również wykonawcę nadzoru inwestorskiego (WNI) dla całości odcinka południowego interkonektora gazowego Polska-Litwa (ok. 157,2 km). Została nim firma ECMG GmbH, z którą zawarto dwie umowy w sumie na kwotę ponad 10 mln zł.
Dotychczas zakontraktowano także wszystkie dostawy inwestorskie dla południowego odcinka GIPL na rury przewodowe oraz osłonowe, zawory kulowe, zasuwy klinowe i łuki gięte indukcyjnie.
Obecny stan prac
Na odcinku południowym gazociągu Polska – Litwa wraz z początkiem sierpnia rusza cykl spotkań informacyjnych z właścicielami nieruchomości, przez które zostanie poprowadzona inwestycja.
Z kolei na północnym odcinku polsko-litewskiego interkonektora na większości zadań trwa lub został zakończony pierwszy etap prac polegający m.in. na usunięciu roślinności, zdjęciu wierzchniej warstwy humusu oraz rozłożeniu rur wzdłuż wytyczonej trasy. Kolejnym etapem są prace ziemne i montaż gazociągu.
Więcej informacji o gazociągu Polska-Litwa znajduje się w zakładce oraz na stronie internetowej http://gazociagpolskalitwa.pl/