13 listopad 2022

Od marca na linii radomskiej prędkość pociągów wzrośnie do 120 km/h

zdjęcie: Od marca na linii radomskiej prędkość pociągów wzrośnie do 120 km/h / fot. PAP
fot. PAP
Na kolejowej linii łączącej Radom z Warszawą pociągi od marca 2023 będą mogły jeździć z prędkością do 120 km/h - poinformował PAP rzecznik prasowy PKP PLK Mirosław Siemieniec. Od drugiego kwartału przyszłego roku nawet do 160 km/h - dodał.
REKLAMA

"Podniesienie prędkości na odcinku Radom – Warka – Czachówek ze 100 km/h do 120 km/h planowane jest w marcu 2023 r. wraz z korektą rozkładu jazdy" - przekazał PAP rzecznik.

"Uzyskanie maksymalnej prędkości 160 km/h dla pociągów pasażerskich planowane jest w drugim kwartale 2023 roku" - poinformował.

Jak wyjaśnił, wszystkie zasadnicze prace na linii Warszawa – Radom zostały zakończone. Efektem prac są sprawniejsze podróże, między innymi dzięki zlikwidowanemu wąskiemu gardłu od Warki do Radomia.

Teraz odcinek jest dwutorowy, co zwiększa możliwości całej linii kolejowej.

Jak przypomniał Siemieniec, w Radomiu przybyły trzy nowe przystanki kolejowe, które usprawniają codzienne dojazdy do pracy i do szkoły. Wybudowany został także nowy wiadukt na ulicy Energetyków, który zwiększa poziom bezpieczeństwa i ułatwia komunikację.

Mieszkańcy Warki oprócz zmodernizowanej stacji zyskali także dodatkowy przystanek Warka Miasto oraz dwa bezkolizyjne skrzyżowania, które usprawniają komunikację i dają większe bezpieczeństwo.

PKP PLK jest zarządcą kolejowej infrastruktury w Polsce. Spółka realizuje program inwestycyjny o wartości prawie 77 mld zł, który obejmuje ponad 240 projektów i modernizację 9 tys. km torów.

Spółka jest odpowiedzialna za układanie rozkładu jazdy dla pociągów pasażerskich, towarowych oraz specjalnych, który powstaje na zamówienie i według wytycznych przewoźników. W 2021 roku na polskich torach swoje trasy przebyło 1 665 423 pociągów pasażerskich i 445 809 pociągów towarowych.

W 2021 roku przewozy kolejowe na sieci PKP Polskich Linii Kolejowych wykonywało 119 przewoźników pasażerskich i towarowych.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce