kategoria: Gospodarka
2 lipiec 2024

Orlen podpisał kontrakt ws. dostarczania gazu Elektrociepłowni "Zielona Góra" za 6,3 mld zł

zdjęcie: Orlen podpisał kontrakt ws. dostarczania gazu Elektrociepłowni
v38525038
Orlen i należąca do PGE Elektrociepłownia "Zielona Góra" podpisały kontrakt o wartości 6,3 mld zł na dostawy gazu ziemnego. Paliwo ma trafiać do bloku gazowo-parowego, który dostarcza ciepło dla mieszkańców Zielonej Góry i energię elektryczną do krajowej sieci elektroenergetycznej - podał koncern.
REKLAMA

"Orlen i Elektrociepłownia +Zielona Góra+ SA z Grupy Kapitałowej PGE podpisały umowę na dostawy gazu ziemnego" - poinformował we wtorek koncern. Jak wyjaśnił, kontrakt o wartości 6,3 mld zł zapewni paliwo do bloku gazowo-parowego, który dostarcza ciepło dla mieszkańców Zielonej Góry oraz energię elektryczną do krajowej sieci elektroenergetycznej.

Orlen zaznaczył, że zawarta umowa będzie obowiązywała od 2 lipca br. do 31 grudnia 2036 r. z możliwością skrócenia do 31 grudnia 2030 r. na zasadach określonych w dokumencie. Według koncernu "szacowany maksymalny wolumen dostawy paliwa gazowego w 12,5-letnim okresie kontraktowym wynosi 38 TWh".

Jak podkreślił Orlen, sprzedaż paliwa będzie prowadzona w oparciu o giełdowe notowania gazu, z progami cenowymi powiązanymi z wolumenem odbioru.

Koncern wspomniał, że elektrociepłownia "Zielona Góra" to strategiczny klient Grupy Orlen, a "podpisana umowa stanowi przedłużenie dotychczasowej, długoletniej współpracy". Pierwszy kontrakt na sprzedaż gazu został podpisany w 2001 r., a dostawy paliwa realizowane są od 2004 r.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech i w Austrii. Rozwija jednocześnie segment wydobywczy węglowodorów, ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz odnawialnych źródeł energii. Planuje również rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej. Do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

W 2023 r. zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając jej priorytetowe cele po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z tym dokumentem, do końca dekady koncern planuje zainwestować ponad 320 mld zł. (PAP)

Autor: Michał Budkiewicz

mb/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany