PERN chce zlikwidować dwa nieczynne odcinki rurociągów przechodzących przez Wisłę
W opublikowanej dokumentacji postępowania PERN poinformował, że celem planowanych robót budowlanych jest likwidacje dwóch rurociągów produktowych przekraczających Wisłę w pobliżu Włocławka między stacjami zasuw Winduga i Kawka - nitki głównej, która uległa uszkodzeniu, a także nitki rezerwowej, w obu przypadkach o długości około 1,2 km.
Spółka podała w ogłoszeniu, że termin składania ofert w trwającym przetargu upływa 31 stycznia tego roku.
PERN wyjaśnił, że przejście przez Wisłę koło Włocławka planowanych do likwidacji rurociągów, nitki głównej oraz biegnącej w pobliżu równolegle nitki rezerwowej, zostało wykonane na początku lat 80. XX wieku w ramach magistrali produktowej na trasie Płock - baza paliw w Nowej Wsi Wielkiej. Oba rurociągi są wyłączone z eksploatacji i zaślepione.
Spółka przypomniała, że w 2007 r., na skutek awarii nitki głównej magistrali, doszło do jej rozszczelnienia i wycieku produktu. Z tego powodu włączono wtedy do eksploatacji nitkę rezerwową, która funkcjonowała do 2010 r., gdy wykonana została nowa nitka główna.
Nowy odcinek rurociągu powstał metodą HDD, czyli poziomego przewiertu pod dnem rzeki. Po jego uruchomieniu nitkę rezerwową ostatecznie wyłączono z eksploatacji.
PERN z siedzibą w Płocku to podmiot strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski; zarządza infrastrukturą krytyczną, odpowiadając za tłoczenie rurociągami ropy naftowej w Polsce do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech - Schwedt i Leuna, oraz za magazynowanie w swych bazach na terenie kraju surowca i paliw płynnych.
Na obszarze całej Polski spółka zarządza siecią ponad 2,5 tys. km rurociągów naftowych i produktowych oraz posiada 19 baz paliw, których pojemność wynosi w sumie około 2,7 mln metrów sześc., a także cztery bazy ropy naftowej o łącznej pojemności ponad 4,2 mln metrów sześc. (PAP)
mb/ pad/