30 wrzesień 2022

Rekordowe 1,1 mld zł na organizacje pożytku publicznego z 1 proc. podatku

zdjęcie: Rekordowe 1,1 mld zł na organizacje pożytku publicznego z 1 proc. podatku / fot. PAP
fot. PAP
Z podatków za ubiegły rok Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1 mld 114 mln zł w ramach rozliczenia 1 proc. - poinformował w piątek resort finansów. Dodano, że to rekordowa kwota w historii.
REKLAMA

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, wsparcie przekazało 15,9 mln podatników, a przeciętna kwota przekazana na rzecz tych organizacji przez jednego podatnika wyniosła 70 zł.

Z danych resortu finansów wynika, że w 2021 r. organizacje pożytku publicznego otrzymały łącznie tytułem 1 proc. należnego podatku wynikającego z rozliczenia za 2020 r. środki w wysokości 972,7 mln zł. Przeciętna kwota przekazana na rzecz tych organizacji wyniosła 63 zł.

"W tym roku Polacy przekazując 1 procent swojego PIT organizacjom pożytku publicznego po raz kolejny pokazali, że chcą i potrafią pomagać. OPP stanowiące ważną część demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, będące wyrazem troski o dobro wspólne i przyczyniające się poprzez swoje działania m.in. do integracji społecznej, edukacji czy kultury, zostały zasilone kwotą przekraczającą miliard złotych. To rekord, który powinien być dla nas wszystkich powodem dumy" - przekazała cytowana w komunikacie minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

"Sprawne przekazywanie tych pieniędzy to również zasługa funkcjonującej od kilku lat usługi e-PIT. W wygodny i szybki sposób przekazując 1 procent swojego podatku podatnicy samodzielnie decydują o tym, co stanie się z częścią ich podatków i jak zostaną te środki wykorzystane" - dodała.

Ministerstwo poinformowało, że w rozliczeniu za 2021 r. wśród OPP największe sumy w ramach 1 proc. przekazane zostały na konta organizacji: Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" (210,5 mln zł),Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym (56,5 mln zł) i Fundacja Siepomaga (54,4 mln zł).

Resort przypomina, że nowe przepisy, które weszły w życie od 1 lipca 2022 r. zmieniły zasady przekazywania części podatku na rzecz OPP. Po zmianach w przyszłym roku zamiast 1 proc. będzie można przekazać 1,5 proc. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce