kategoria: Gospodarka
10 czerwiec 2022

Rusza akcja Blokujemy Orlen

zdjęcie: Rusza akcja Blokujemy Orlen / pixabay/6999638
Kierowcy 11 czerwca planują zablokować stacje paliw państwowego koncernu przynajmniej w 100 miejscowościach. Ta forma protestu jest odpowiedzią na windujące ceny paliw.
Po wynoszącej 40 groszy podwyżce już tylko 5 groszy dzieli benzynę Pb95 od 8 zł. Tankowanie paliw staje się coraz droższe, a w tym tygodniu litr popularnej 95-tki kosztuje przeciętnie 7,95 zł (na czas pisania poniższego tekstu). O 49 groszy więcej niż przed tygodniem kierowcy płacą również za mocniejszą odmianę benzyny, oferowaną na stacjach po 8,51 zł/. Ponadto drożeje też olej napędowy, za którego litr płaci się dziś średnio 7,50 zł. O dwa grosze potaniał natomiast autogaz - dziś jego średnia ogólnopolska cena wynosi 3,57 zł/l.

Zaplanowany protest ma przyjąć formę sztucznej kolejki. Organizatorzy akcji tłumaczą, że taka forma nie jest specjalnie wymyślna, ani tym bardziej złośliwa, bo każdy kierowca może przyjechać na Orlen i się rozmyślić, albo namyślać 1000 razy. Wszystko w mocno powolnym stylu i zgodnie z prawem. Nie ma przepisu, który zabrania zastanowienia. Pełna lista miast biorących udział w proteście dostępna jest w internecie.

Główne zarzuty organizatorów akcji to polityka Orlenu, który mimo kursu dolara i cen za baryłkę ropy, śrubuje ceny na polskim rynku paliw, rekordowe marże i opór spółki na obniżenie ceny za litr do możliwych 6 zł.

PKN Orlen odpierając zarzuty tłumaczy, iż cena przy dystrybutorze zależy od rynkowej ceny paliwa, która determinuje cenę hurtową. Z kolei relacje między cenami paliw a cenami ropy ustalane są na rynkach globalnych i są jednakowe dla wszystkich rafinerii. W związku z tym PKN Orlen nie może ani podnosić, ani obniżać marży modelowej, która zachowuje się w taki sam sposób dla wszystkich koncernów w regionie. Różni się jedynie strukturą produkcji poszczególnych firm. W przypadku PKN Orlen modelowa marża rafineryjna, liczona wraz dyferencjałem oddającym rzeczywisty udział przerabianych rop, wynosiła w maju 34,1 dolara na baryłkę i była o 1,2 dolara na baryłce niższa w kwietniu.

Jednocześnie Orlen nie odnosi się do planowanej przez kierowców akcji.