22 maj 2023

Śląskie/ 32 przyszkolne hale sportowe mają powstać w programie Olimpia

32 przyszkolne hale sportowe mają powstać w woj. śląskim w następstwie pierwszego naboru do programu Olimpia, ogłoszonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Zostaną na to przeznaczone 64 mln zł rządowej dotacji.
REKLAMA

Jak mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek na poniedziałkowym podsumowaniu pierwszej odsłony programu Olimpia w woj. śląskim, które zorganizowano w Pyskowicach (Śląskie), w tym mieście realizowane będą w tym i przyszłym roku dwie dofinansowane inwestycje: jedna w szkole miejskiej (z dotacją 2,8 mln zł) i jedna w powiatowej (z dotacją 2,42 mln zł).

„Ponad 700 mln zł w tej edycji programu Olimpia, ponad 60 mln zł w woj. śląskim - jesteśmy w stanie zrealizować 32 projekty. Te projekty mają być trochę szyte na miarę – nieprzeinwestowane - mają być takimi obiektami, które będą w pełni funkcjonalne, które dają z jednej strony komfort uprawiania kultury fizycznej na poziomie zewnętrznym, ale również żeby w okresie zimowym, w okresie trudniejszych warunków atmosferycznych, można było również sport uprawiać” – obrazował wojewoda.

„Stąd też uchwała Rady Ministrów o utworzeniu tego programu Olimpia, a następnie w formie dalszych dokumentów wykonawczych pewne ramy zostały wskazane, jak technologicznie mógłby taki obiekt wyglądać” – przypomniał.

„Jestem przekonany, że te 2,8 mln zł może nie w pełni, ale w dużej części wystarczą, żeby było boisko 20 na 40 (metrów – PAP) funkcjonalne, bezpieczne, gdzie nie będzie padał deszcz na głowę dzieci i opiekunów i nauczycieli, i gdzie będzie ciepło tak, aby można było w komfortowych warunkach z jednej strony pracować, a z drugiej strony spędzać ten czas i edukacyjnie i sportowo - i takiego nastawienia państwu życzę” – zaznaczył Wieczorek.

Miejscowości z woj. śląskiego, które otrzymają dotacje w pierwszym naborze programu Olimpia prócz Pyskowic, to: Będzin (2,57 mln zł), Blachownia (2,42 mln zł), Ciasna (2,45 mln zł), Czeladź (1,42 mln zł), Dębowiec (1,13 mln zł i 1,18 mln zł), Kalety (2,45 mln zł), Katowice (2 mln zł), Lędziny (1,98 mln zł), Mstów (2,13 mln zł), Mysłowice (1,65 mln zł), Ogrodzieniec (1,94 mln zł) i Ornontowice (2,02 mln zł).

Dotacje w woj. śląskim dostaną również: Pawonków (0,7 mln zł), Pszczyna (2,5 mln zł), Racibórz (2,5 mln zł), Siemianowice Śl. (2,45 mln zł), Skoczów (2,1 mln zł), Sosnowiec (2,15 mln zł i 2,38 mln zł), Szczekociny (1,72 mln zł), Świętochłowice (2,27 mln zł i 1,99 mln zł), Tychy (2,57 mln zł), Wilkowice (1,68 mln zł), Wojkowice (1,92 mln zł), Zawiercie (1,13 mln zł), Żory (1,62 mln zł i 1,37 mln zł) oraz Żywiec (2,35 mln zł).

Jak wynika z informacji MKiS, celem realizowanego od tego roku programu Olimpia jest budowa przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie pierwszych występów reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich. Na realizację programu Olimpia MKiS ma przeznaczyć z budżetu w najbliższych dwóch latach 2 mld zł: 800 mln w 2023 r. i 1,2 mld zł w 2024 r.

O dofinansowanie realizacji inwestycji, które może maksymalnie wynieść 70 proc. całości wydatków, mogą się ubiegać jednostki samorządu: gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie i powiaty, a także inne jednostki samorządu, gdy zadanie będzie realizowane przy szkole specjalnej, szkole sportowej lub szkole mistrzostwa sportowego.

Pierwszy nabór wniosków zakończył się z końcem marca br. Jak wynika z poniedziałkowych danych wojewody śląskiego, efektem naboru w całym kraju są dotacje na ponad 730 mln zł do budowy 360 hal sportowych.

Dofinansowaniem w pierwszym naborze mogły zostać objęte: budowa nowego boiska wielofunkcyjnego o wymiarach pola gry od 9x18 m do 20x40 m wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji lub budowa tylko takiego zadaszenia na istniejącym już boisku o takich samych wymiarach.

Z informacji resortu wynika, że możliwe do realizacji są trzy warianty wykonania zadaszenia. Pierwsze: łukowe o konstrukcji z drewna klejonego warstwowo z powłoką membranową. Drugie także łukowe, ale o konstrukcji metalowej, a trzecie - metalowe o konstrukcji samonośnej.

W każdym przypadku konieczne jest wybudowanie zaplecza sanitarnego wewnątrz hali, obowiązkowym jej wyposażeniem mają być także mobilne strzelnice laserowe na cztery stanowiska, instalacje grzewcze, dzięki którym możliwa będzie ich eksploatacja przez cały rok. Projekt przewiduje możliwość zainstalowania nawierzchni poliuretanowej, wykładziny ochronnej oraz mobilnej sceny. (PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ akub/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany