21 październik 2022

Sprzedaż detaliczną i produkcję budowlaną czeka wyraźne spowolnienie

zdjęcie: Sprzedaż detaliczną i produkcję budowlaną czeka wyraźne spowolnienie / fot. PAP
fot. PAP
W najbliższych miesiącach sprzedaż detaliczną i produkcję budowlaną czeka wyraźne spowolnienie - prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), komentując dane GUS.
REKLAMA

W piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu wzrosła o 4,1 proc. rdr, a produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 0,3 proc. rdr.

"Wzrost sprzedaży detalicznej był stabilny we wrześniu" - ocenili analitycy PIE, dodając, że wynik jest zbliżony do rynkowych prognoz. Zwrócili ponadto uwagę na komentarz GUS wskazujący na to, że kurczy się sprzedaż paliwa oraz dóbr trwałych, np. sprzętu AGD oraz RTV. "Dalej rosną wydatki związane z zakupami pierwszej potrzeby – to efekt większej liczby konsumentów po migracji z Ukrainy. Odbija też sprzedaż samochodów" - wskazali.

Eksperci PIE przewidują, że kolejne miesiące przyniosą słabsze wyniki. "Badania koniunktury konsumenckiej Komisji Europejskiej wskazują, że obecny kryzys najmocniej uderza w klasę średnią. Wydatki tej grupy osób najbardziej oddziałują na konsumpcję w gospodarce. Oceny sytuacji finansowej są najniższe w historii badania" - wskazali.

Zdaniem analityków think-tanku wzrost produkcji budowlanej we wrześniu wypadł zdecydowanie poniżej rynkowych prognoz. "Słabe wyniki widoczne były w przypadku inwestycji infrastrukturalnych. Wciąż wysoko rosła liczba wznoszonych budynków - o 8,7 proc. w skali roku" - poinformowali. "Spodziewamy się jednak spowolnienia także w tej grupie w kolejnych kwartałach. Liczba nowych projektów na rynku mieszkaniowym jest wysoka, jednak będzie systematycznie spadać z uwagi na podwyżki stóp procentowych" - przewidują analitycy. (PAP)

autorka: Ewa Nehring

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-26 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany