reklama
kategoria: Gospodarka
14 styczeń 2025

Włączenie Płocka do CMK Północ i TEN-T będzie impulsem do rozwoju gospodarczego regionu

zdjęcie: Włączenie Płocka do CMK Północ i TEN-T będzie impulsem do rozwoju gospodarczego regionu / v20889404
v20889404
Inwestycje Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) włączą Płock do linii CMK Północ oraz transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T i jednocześnie skrócą czas przejazdu do stolicy - poinformowała we wtorek spółka. Jak oceniła, będzie to dla regionu mocny impuls do rozwoju gospodarczego.
REKLAMA

Według CPK budowa linii kolejowych na odcinku Węzeł CPK – Płock – Włocławek, czyli nr 5 i 50, "przyniesie korzyści nie tylko mieszkańcom dużych miast, ale także miastom średniej wielkości". Spółka poinformowała we wtorek, że inwestycje, których realizacja jest planowana, włączą Płock do linii CMK (Centralnej Magistrali Kolejowej) Północ i transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T, ale również wyraźnie skrócą czas przejazdu do stolicy i dadzą całemu regionowi mocny impuls do rozwoju gospodarczego .

W ocenie CPK włączenie miast takich jak Płock, newralgicznych pod względem przemysłowym i społecznym, w sieć KDP (Kolei Dużych Prędkości), będzie impulsem do równomiernego rozwoju całego kraju. Spółka zapowiedziała, że po wybudowaniu odcinka CMK Północ od Węzła CPK do Włocławka, Płock będzie skomunikowany z Warszawą odjeżdżającymi co godzinę Regionalnymi Ekspresami oraz pociągami dalekobieżnymi. Z kolei po wybudowaniu całości CMK Północ miasto zyska także regularne, realizowane co godzinę połączenia w kierunku Torunia, Bydgoszczy i Trójmiasta.

"Już latem ubiegłego roku w wyniku analiz prowadzonych przez spółkę CPK pełnomocnik rządu Maciej Lasek zatwierdził wybór wariantu W41 jako wariantu inwestorskiego dla linii kolejowych nr 5 i 50. Przebieg ten nie tylko w najmniejszym stopniu ingerował w obszary zabudowane i cenne środowiskowo, ale także uzyskał najwyższe oceny m.in. w analizie rozwojowej" - podkreślił CPK.

Spółka zwróciła uwagę, że planowane przedsięwzięcia znacząco skrócą również czasy przejazdów między Płockiem a innymi dużymi miastami, np. do Warszawy Centralnej podróż pociągiem zajmie zaledwie 50 minut, podczas gdy dziś trwa ponad 2 godziny. "Dzięki temu wiele osób rozważających obecnie przeprowadzkę do stolicy będzie mogło dojeżdżać do pracy czy na uczelnię, mieszkając nadal w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego" - zaznaczył CPK. Spółka podała przy tym, że ponieważ prędkość projektowa dla odcinka CPK-Płock na linii nr 5 to aż 350 km/h, "dojazd do innych miejscowości będzie nie tylko komfortowy, ale bardzo szybki".

CPK zauważył, że trasa CMK Północ od Węzła CPK do Włocławka jest również ważnym elementem Transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T, w związku z tym można ubiegać się dla niej o dofinansowanie z większej puli środków Unii Europejskiej.

"Warto przypomnieć, że podejścia zaproponowane w ramach projektowania polskiej sieci kolejowej biorą pod uwagę najlepsze wzorce zachodnioeuropejskie. Zakładają one rozwiązania służące skomunikowaniu najbardziej odległych części kraju przez najszybsze pociągi, jak też łącznice kolejowe umożliwiające zatrzymania w mniejszych ośrodkach" - podkreślono w komunikacie.

Jak podał CPK, Płock, ale też inne miasta, jak Kalisz, Sieradz, Włocławek czy Grudziądz, położone na trasie KDP, będą jednymi z największych beneficjentów ZSK (Zintegrowanej Sieci Kolejowej). Spółka wyjaśniła, że w ramach programu ZSK stworzony zostanie długoterminowy plan rozwoju sieci kolejowej w Polsce, przy czym "prowadzone analizy wskażą docelowy kształt infrastruktury transportowej odpowiadający potrzebom ośrodków społecznych i gospodarczych kraju".

"W związku z tym ostateczny przebieg jak i termin wykonania prac budowlanych linii do Płocka zostanie ustalony w kontekście rozwoju całej sieci kolejowej w Polsce. Związane z tym prace analityczne potrwają do I kw. 2026 r." - zaznaczył CPK.

W Płocku (Mazowieckie) znajdują się dwie spółki strategiczne dla bezpieczeństwa energetycznego w Polsce: siedziba i kompleks rafineryjno-petrochemiczny Orlenu oraz siedziba PERN z bazą magazynową ropy naftowej w pobliskim Miszewku Strzałkowskim. Obecnie miasto posiada połączenie samochodowe z Warszawą drogą krajową nr 62, a kolejowe, w tym pasażerskie i towarowe, przez Kutno (Łódzkie). Z kolei połączenie kolejowe z rejonem Trójmiasta to trasa przez Sierpc i Toruń, a w przypadku transportu samochodowego droga krajowa nr 62 w kierunku Włocławka i dalej autostradą A1. (PAP)

mb/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce