5 lipiec 2023

Gigant handlowy i innowacyjny lider technologiczny

zdjęcie: Gigant handlowy i innowacyjny lider technologiczny / Joe Mabel/(CC BY-SA 4.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Joe Mabel/(CC BY-SA 4.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Amazon to ogromna korporacja, która obecnie prowadzi największy sklep internetowy na świecie. Powstała 5 lipca 1994 r. jako skromna księgarnia, ale obecnie jest jednym z głównych graczy na rynku, który stale się rozwija i ekspanduje na nowe terytoria.

Historia powstania firmy

W roku 1994 Jeff Bezos, trzydziestolatek, w czasie długiego lotu z Nowego Jorku do Seattle, wpadł na pomysł założenia księgarni internetowej. To pomysł wynikł z analizy danych, które jednoznacznie wskazywały na dynamiczny wzrost Internetu, z setkami tysięcy, a może nawet milionami nowych użytkowników dołączającymi co miesiąc.

Bezos postanowił wykorzystać ten szybki rozwój Internetu w celach handlowych. Po sporządzeniu listy popularnych produktów, które można by sprzedawać online, wybrał książki. Dlaczego akurat książki? W tamtym czasie rynek książek był ogromny, ale klienci musieli osobiście odwiedzać sklepy stacjonarne, aby wyszukiwać i kupować interesujące ich tytuły. Bezos chciał uprościć ten proces zakupowy. Wiedział, że strona internetowa musi być prosta, szybka i intuicyjna. Ponadto, musiała oferować znacznie większy wybór książek w atrakcyjnych cenach z szybką dostawą.

Dwa miesiące po zarejestrowaniu spółki, Bezos nawet zapisał się na kurs dla adeptów księgarstwa sponsorowany przez American Booksellers Association. To pokazuje, że Bezos podszedł do nauki sprzedaży książek bardzo poważnie.

Pomysł na nazwę firmy

Pierwsze fundusze pozwoliły na stworzenie kompletnego zaplecza, włączając w to serwis Cadabra.com. Tak, to prawda, Amazon nie powstał od razu. Nazwa Cadabra okazała się nietrafiona po kilku tygodniach istnienia, ponieważ kojarzyła się z słowem "cadaver", oznaczającym zwłoki. Wtedy Jeff Bezos zdecydował się zmienić nazwę na Amazon, która jest używana do dziś.

Skąd nazwa Amazon? Przede wszystkim zaczyna się od litery "A", co sprawić miało, że będzie na szczycie list alfabetycznych. Po drugie, nawiązuje do największej rzeki na świecie, co odzwierciedlało ambicje Bezosa.

Już na początku Bezos wykazał się niezwykłą cierpliwością i wyczuciem rynku. Był świadomy, że klientów trzeba nauczyć kupowania książek przez Internet. Poprzez ciężką pracę i wytrwałość, nie podążał za trendem, ale sam go stworzył.

Wejście na rynek

W 1997 r. Jeff Bezos podjął decyzję o wprowadzeniu Amazona na giełdę NASDAQ. Początkowo księgarnia odnotowywała straty, a dopiero w 2001 r., po siedmiu latach od założenia, osiągnięto pierwszy oficjalny dochód w wysokości 5 milionów dolarów. Dzięki solidnym podstawom działalności, Amazon bez większych problemów przetrwał bańkę dot-com.

Bezos natychmiast inwestował środki w dalszy rozwój platformy. Asortyment został rozszerzony z książek na praktycznie wszystko. Amazon sukcesywnie rósł, dodając do swojego portfolio produkty z różnych branż. Serwis przeszedł również korektę swojego logo, które jest znane do dziś, z charakterystyczną strzałką prowadzącą od litery A do litery Z.

Dostarczanie paczek

Amazon głównie dostarcza paczki za pośrednictwem firm kurierskich. W Polsce najczęściej spotyka się przedstawicieli DHL, DPD, FedEx, a także czasami pracowników Pocztexu i UPS, ale to zależy od regionu i wewnętrznych umów między Amazonem a dostawcami.