4 sierpień 2022

W mieście ustawiono kurtyny wodne

zdjęcie: W mieście ustawiono kurtyny wodne / fot. PAP
fot. PAP
Aby choć trochę złagodzić uciążliwy upał nękający warszawiaków, miasto zamontowało kurtyny wodne. Wodociągowcy ustawili ich osiem, przekazali również do dyspozycji dzielnic 20 sztuk bramek wodnych wytwarzających orzeźwiającą mgiełkę.
REKLAMA

Zgodnie z czwartkową decyzją Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy w ośmiu punktach miasta zostały wystawione kurtyny wodne. Ich zadaniem jest schładzanie oraz nawilżanie powietrza w najbardziej gorące dni, a przez to niesienie ulgi przechodniom w czasie upałów - przekazał PAP rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Marek Smółka.

Kurtyny MPWiK ustawione są na placu Zamkowym, Krakowskim Przedmieściu przy pomniku Mikołaja Kopernika, pl. Trzech Krzyży w okolicy pomnika Wincentego Witosa, pl. Konstytucji od strony ul. Waryńskiego, ul. Floriańskiej przy Bazylice Św. Floriana, Płycie Desantu – Bulwar Flotylli Wiślanej, Nowym Świecie przy ul. Smolnej i na skwerze Hoovera.

W dyspozycji urzędów dzielnic jest 20 sztuk bramek wodnych przekazanych przez MPWiK, które, zgodnie z bieżącymi potrzebami, są przez pracowników urzędów uruchamiane i wyłączane.

Woda leje się z kurtyn, a tymczasem zarówno ratusz, jak i miejska spółka wodociągowa prowadzą kampanię, w której namawiają do oszczędzania wody.

"Urządzenia te nie działają codziennie, a ich rozstawianie zależy od warunków pogodowych – każdorazowo decyzję o ich rozstawieniu podejmuje Urząd M. St. Warszawy, a działają one jedynie w godzinach, kiedy słońce i szczególnie wysoka temperatura najbardziej doskwierają mieszkańcom, czyli od godzin przedpołudniowych. Po godzinach temperaturowego +szczytu+ są wyłączane, demontowane i zabierane przez pracowników spółki" - tłumaczy Marek Smółka.

"Ich ustawianie w naszej ocenie nie stoi w sprzeczności z kampaniami prowadzonymi przez Miasto Stołeczne Warszawa oraz MPWiK zachęcającymi do racjonalnego korzystania z wody, ponieważ ich działanie ma charakter doraźny i jest podyktowane troską o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, a także osób odwiedzających nasze miasto, które, bez względu na upał, muszą przebywać w miejscach publicznych, a ich organizmy czasem natychmiast potrzebują schłodzenia. W takiej sytuacji postawienie kurtyn stanowi prawdziwe i szybkie wsparcie" - dodał rzecznik.

Zaznaczył, że podobnie rzecz się ma ze zwierzętami, o których nawodnieniu i schłodzeniu należy pamiętać. "Przy tej okazji wskazujemy, że ten sposób niesienia ulgi ludziom i zwierzętom jest stosowany także w innych krajach. Podkreślamy, że są to działania sezonowe, krótkotrwałe i nie wpływają zasadniczo na ciągłość dostaw wody dla aglomeracji. Jednocześnie kampanie realizowane przez MPWiK czy przez Ratusz odnoszące się do tematu szacunku do wody są obliczone na długi czas i mają na celu wyrabianie w mieszkańcach dobrych nawyków szanowania wody, które już przynoszą pozytywne i długotrwałe efekty" - powiedział rzecznik MPWiK.

"Realizowana, długoterminowa polityka edukacji ekologicznej trwa i będzie dalej prowadzona przez spółkę i Miasto i nie powinno się jej traktować w sprzeczności do doraźnych akcji Miasta czy Wodociągów Warszawskich, aby wspomagać ludzi i zwierzęta kilkanaście dni w roku poprzez wystawianie kurtyn czy bramek wodnych. Przy tej sposobności warto zauważyć, że podobną funkcję wsparcia pełnią beczkowozy z warszawską kranówką, które MPWiK wystawia na potrzeby Miasta i jego mieszkańców, a które mają służyć zdrowiu i bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Dzięki temu wielokrotnie na przestrzeni ostatnich lat można było i cały czas można za darmo, idąc ulicą uzupełnić ten najważniejszy dla naszego organizmu płyn jakim jest woda" - podkreślił rzecznik. (PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-09-26 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-07 20:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany