24 czerwiec 2022

Wojewoda wydał pozwolenie na budowę kolejnej stacji metra na Bemowie

fot. PAP
W piątek wojewoda mazowiecki wydał pozwolenie na budowę metra na Bemowie (III etap realizacji odcinka zachodniego) - stacji Karolin (ul. Sochaczewska/ul. Połczyńska). Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Inwestorem jest Miasto Stołeczne Warszawa - poinformował zespół prasowy wojewody.
REKLAMA

Nadając decyzji rygor natychmiastowej wykonalności, wojewoda przychylił się do wniosku stołecznego ratusza, który argumentował ten wniosek tym, że "przedmiotowa inwestycja, uważana za największą inwestycję samorządową w Polsce, jest zadaniem wpisanym w +Strategię Rozwoju Miasta Stołecznego Warszawy do 2020 roku+ stanowi jeden z głównych celów operacyjnych ww. strategii". "Przedsięwzięcie jest niezbędne do poprawy jakości zintegrowanego systemu komunikacji publicznej m.st. Warszawy, które przyczyni się do wzrostu jakości życia mieszkańców Warszawy, zmniejszenia ruchu samochodowego i hałasu, co przyczyni się również do poprawy jakości środowiska" - dodano we wniosku.

Jak przekazał zespół prasowy, decyzja została wydana na podstawie ustawy Prawo budowlane, ustawy o transporcie kolejowym oraz Kodeksu postępowania administracyjnego po rozpatrzeniu wniosku o pozwolenie na budowę i wniosku o pozwolenie na rozbiórkę złożonego 11 grudnia 2020 r. i uzupełnionego 15 stycznia 2021 r.

Jeśli chodzi o kolejne stacje Chrzanów (ul. Rayskiego/ul. Szeligowska) wojewoda oczekuje na wydanie postanowienia w sprawie uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie. Natomiast do 24 czerwca 2022 r. trwa udział społeczeństwa w ramach przeprowadzonej ponownej oceny oddziaływania na środowisko przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę stacji Lazurowa (ul. Lazurowa/ul. Górczewska).

"Cieszymy się oczywiście i czekamy na kolejne dokumenty związane z kontynuacją II linii metra. Jednak na razie mamy za mało środków na tę inwestycję. Prowadzimy rozmowy z wykonawcą w kwestii zwiększenia środków i jednocześnie staramy się o dofinansowanie ze środków unijnych" - powiedziała rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk. Dodała, że ostateczna decyzja w sprawie tej inwestycji należeć będzie do Rady Warszawy.

Jak zaznaczyła, jeśli chodzi o kwestie formalne to dla miasta najważniejsza teraz jest decyzja na użytkowanie dwóch stacji metra Ulrychów i Bemowo, które są już gotowe. "To jest sprawa o tyle pilna, że na tę inwestycję mieszkańcy Bemowa i Woli bardzo czekają" - dodała.

Rzeczniczka Metra Warszawskiego Anna Bartoń powiedziała, że piątkowe pozwolenie to pierwsze z dziewięciu na które czeka miasto. 3 pozwolenia dotyczą stacji metra: Karolin, Chrzanów, Lazurowa, 2 wentylatorni szlakowych, 2 pozwolenia na budowę STP Karolin oraz jedno pozwolenie dla szybu startowego tarcz TBM i jedno na rozbiórkę budynku w rejonie zajezdni autobusowej. (PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ lena/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-09-20 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany