reklama
kategoria: Kino
11 listopad 2024

Rusza festiwal Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie

zdjęcie: Rusza festiwal Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie / v33886931
v33886931
Pawie 20 filmów dotyczących m.in. samotności, konfliktów zbrojnych, zmian klimatu, fake newsów, cyberzagrożenia, zostanie pokazanych podczas Ogólnopolskiego Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”, który po raz 17. rozpocznie się w Rzeszowie w poniedziałkowe popołudnie.
REKLAMA

Wydarzenie odbywać się będzie przez pięć dni, do piątku 15 listopada, w siedzibie organizatora, czyli w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej oraz w Kinie za Rogiem Cafe. Wstęp na projekcje oraz wykłady festiwalowe jest bezpłatny.

Jak przypomniał rzecznik WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej Przemysław Pawlak, jest to już 22. edycja Ogólnopolskiego Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”, ale w Rzeszowie zagości on po raz 17. Organizowany w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej jest elementem Podkarpackiego Modelu Edukacji na rzecz Bezpieczeństwa Młodzieży realizowanego wspólnie z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Na uczestników tegorocznego festiwalu czeka prawie 20 filmów m.in. z Japonii, USA, Izraela, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch czy Belgii, dotyczących szeroko pojętych praw człowieka. Jednym z nich jest niemiecki film „Ambasadorka z TikToka”, w którym główna bohaterka kręci żartobliwe filmiki w przeciwlotniczych schronach. „Internetowa popularność ma jednak swoje ciemne strony – dziewczyna musi zmierzyć się z falą hejtu ze strony rosyjskich internautów” – powiedział Pawlak.

Wyświetlony zostanie także film „Pegasus. Szpieg w moim telefonie (cz. 1)”, pokazujący czym naprawdę jest oprogramowanie inwigilacyjne Pegasus, kto z niego korzysta i dlaczego. Uczestnicy festiwalu obejrzą również niemiecką produkcję „Prawdziwsze od prawdy”. „To historia wzlotu i upadku największej gwiazdy niemieckiego dziennikarstwa ostatnich lat, pokazująca, jak cienka stała się w dzisiejszych czasach granica między prawdą a zmyśleniem” – dodał rzecznik WSPiA.

Wśród filmów poruszających problematykę zmian klimatu i konfliktów zbrojnych znalazł się m.in.: „Ocean na sprzedaż” - dokumentalny esej o cenie skarbów z morskich otchłani; „Łączymy się w bólu” pokazujący konflikt izraelsko - palestyński w pigułce; niemiecki film „Nasz cały świat”, w którym rdzenni mieszkańcy Amazonii bronią swojego terytorium przed nielegalną wycinką, jednocześnie chroniąc przed cywilizacją ludność Awa, nieskażoną kontaktem z białym człowiekiem.

Będą także filmy poruszające problematykę samotności, uzależnienia czy kryzysów rodzinnych m.in. w polska produkcja z 2023 „Moja siostra”, w której reżyser towarzyszy swojej nastoletniej siostrze w wychodzeniu z uzależnienia od substancji psychoaktywnych i uważnie analizuje kryzys relacji swoich najbliższych oraz dokument „Tokio Uber blues. Samotność kuriera”, w którym autor jako rowerowy kurier rozwozi fast food w ogarniętym pandemiczną gorączką Tokio.

Między projekcjami filmów odbywać się będą prelekcje dotyczące tematyki festiwalu. W czasie wydarzenia zostaną także wręczone nagrody laureatom XVII Konkursu Wiedzy o Prawach Człowieka, organizowanego dla uczniów szkół średnich przez WSPiA w Rzeszowie.

Pawlak zauważył, że każdego roku festiwal cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

„Każdorazowo w projekcjach i imprezach towarzyszących festiwalowi uczestniczy kilka tysięcy osób, głównie studentów i uczniów szkół średnich. Jest to jeden z największych Objazdowych Festiwali Filmowych organizowany w Polsce” – zaznaczył.

Ogólnopolski Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” organizowany jest od 2003 roku przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Akcja Watch Docs, oprócz obejrzenia doskonałych dokumentów, daje widzom możliwość zapoznania się z działalnością prospołeczną i zachęca do podjęcia konkretnej aktywności na rzecz Praw Człowieka. (PAP)

api/aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany