reklama
kategoria: Kobieta
21 październik 2024

Kobiet w biznesie, nauce, polityce nadal jest za mało

zdjęcie: Kobiet w biznesie, nauce, polityce nadal jest za mało / v49096211
v49096211
Kobiety są obecne w biznesie, nauce, polityce, ale nadal jest ich za mało i mierzą się ze stereotypami – mówiła wiceminister edukacji Joanna Mucha podczas Kongresu Marii Curie-Skłodowskiej „Innowacja jest kobietą”, który rozpoczął się w poniedziałek w Lublinie.
REKLAMA

Kongres "Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja", organizowany przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, jest elementem obchodów 80-lecia istnienia tej uczelni.

Mucha w swoim wystąpieniu podkreślała pionierską rolę Marii Skłodowskiej, która jako pierwsza kobieta została profesorem na uniwersytecie Sorbona w Paryżu. "Dziś jesteśmy naukowczyniami, biznesmenkami, polityczkami, ale to nie znaczy, że nadal nie mierzymy się ze stereotypami - i nie znaczy, że ta kobieca agenda jest już spełniona, bo nadal mamy wiele do zrobienia. Biorąc Marię Curie-Skłodowską za przykład, będziemy przebijać kolejne szklane sufity" – powiedziała.

Zachęcała, by kobiety funkcjonujące w nauce, biznesie, czy edukacji były bardziej ekspansywne i "promieniowały energią".

Dopytywana przez dziennikarzy o sytuację kobiet, oceniła, że na stanowiskach decyzyjnych jest ich wciąż za mało. "Ja jestem wielką zwolenniczką tego, żeby wprowadzić może najpierw kwoty, później parytety do zarządów spółek Skarbu Państwa i różnego rodzaju instytucji" – podkreśliła. Dodała, że badania pokazują, iż działa to na korzyść instytucji i przedsiębiorstw.

Mucha nawiązała także do planów budowy w Lublinie Eksploratorium Marii Curie-Skłodowskiej, które – jak podkreśliła - ma być miejscem doświadczania nauki, odkrywania jej tajemnic i rozwijania naturalnej ciekawości świata. "Mam nadzieję, że da się przyspieszyć procesy inwestycyjne i eksploratorium będzie już gotowe w 2029 r., kiedy Lublin będzie Europejską Stolicą Kultury" - zaznaczyła.

Wyraziła też nadzieję, że powstały na UMCS awatar Marii Curie-Skłodowskiej będzie w przyszłości "AI-owym osobistym doradcą metodycznym każdego polskiego ucznia i nauczyciela w zakresie takich przedmiotów, jak chemia, fizyka czy matematyka". Awatar będzie pokazywany także na kongresie.

Wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński przypomniał, że zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej od 2026 roku w spółkach o rozproszonym akcjonariacie będzie obowiązek uwzględniania parytetu płci. "Jednym się to podoba, innym nie. Jest to rodzaj eksperymentu. Mam nadzieję, że on – w kontekście tej dzisiejszej konferencji – pokaże, że to jest zasadne" – powiedział.

Wiceminister Bartmiński zaprezentował na kongresie znaczek wydany przez Pocztę Polską z okazji 80-lecia UMCS. Na znaczku widnieje postać Marii Curie-Skłodowskiej oraz budynki campusu uniwersyteckiego. "Na świecie wydano 120 znaczków z wizerunkiem Marii Curie - Skłodowskiej w 60 krajach. Ten znaczek jest 17-tym znaczkiem wydanym w Polsce, pierwszy był 1947 roku" – dodał Bartmiński.

Międzynarodowy Kongres Marii Curie-Skłodowskiej "Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja" potrwa do wtorku. Wśród tematów zaplanowanych paneli dyskusyjnych są m.in. obecność kobiet w biznesie, na uniwersytetach, w dziedzinie innowacji technologicznych a także tematyka edukacji m.in przez kulturę.

UMCS został powołany 23 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego jako uczelnia państwowa z czterema wydziałami: lekarskim, przyrodniczym, rolnym i weterynaryjnym. Uczelnia zajęła kilka budynków w Lublinie zwolnionych w 1945 r. przez wojsko i władze centralne, korzystała też z lokali użyczanych przez lubelskie szkoły i szpitale. W kwietniu 1946 r. Rada Miasta Lublin przekazała 17-hektarową działkę w zachodniej części miasta pod rozbudowę uniwersytetu, a w 1949 r. dołączono sąsiednie grunty, dzięki czemu powstał teren o powierzchni 80 ha, na którym zbudowano miasteczko akademickie.

UMCS przechodził w kolejnych latach wiele różnych reorganizacji - powstawały nowe wydziały i kierunki studiów, zwiększała się liczba studentów. W 1950 r. wydzielono z uczelni wydziały lekarski i farmaceutyczny, które dały początek obecnemu Uniwersytetowi Medycznemu. Natomiast w 1955 r. wydzielono z UMCS wydziały rolny, weterynaryjny i zootechniczny, z których utworzono Wyższą Szkołę Rolniczą - obecnie Uniwersytet Przyrodniczy.

Kongres Marii Curie-Skłodowskiej "Innowacja jest kobietą" jest jednym z wydarzeń trwających do stycznia obchodów 80-lecia istnienia UMCS. Patronat medialny nad obchodami objął serwis Nauka w Polsce. (PAP)

ren/ zan/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany