kategoria: Kobieta
8 marzec 2024

Kobiety kreują świat

zdjęcie: Kobiety kreują świat / pexels/1564149
pexels/1564149
Święto Kobiet obchodzone co roku 8 marca od 1910 r. ma swoje korzenie. To wydarzenie zostało ustanowione przez Socjalistyczną Partię Ameryki po burzliwych zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku.
REKLAMA
Geneza Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzi się z ruchów robotniczych zarówno w Ameryce Północnej, jak i w Europie. Najwcześniejsze celebracje tego dnia, obecnie określane jako Narodowy Dzień Kobiet, miały miejsce 28 lutego 1909 r. w Nowym Jorku. Inicjatywa ta została zorganizowana przez Socjalistyczną Partię Ameryki, zgodnie z propozycją sufrażystki Theresy Malkiel. Pierwotnie podawano, że to wydarzenie miało uczcić protest kobiet pracujących przy produkcji odzieży w Nowym Jorku 8 marca 1857 r., jednak eksperci uznają to za mit mający na celu oderwanie Międzynarodowego Dnia Kobiet od jego socjalistycznego pochodzenia.

W sierpniu 1910 r. odbyła się Międzynarodowa Socjalistyczna Konferencja Kobiet przed zgromadzeniem Ogólnoświatowej Drugiej Międzynarodówki Socjalistycznej w Kopenhadze, Danii. Niemieckie przedstawicielki, takie jak Clara Zetkin, Käte Duncker, Paula Thiede i inne, zainspirowane częściowo przez amerykańskie socjalistki, przedstawiły propozycję ustanowienia corocznego Dnia Kobiet w celu promowania idei praw kobiet i budowania społecznego poparcia dla ogólnych praw wyborczych kobiet. Na konferencji, w której wzięło udział ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w wyniku anonimowego głosowania, bez dokładnego określenia daty obchodów.

Po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet został obchodzony 19 marca 1911 r. w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. W tym dniu postulowano prawa kobiet do głosowania, zajmowania stanowisk publicznych, pracy, szkoleń zawodowych oraz przeciwdziałania dyskryminacji w miejscu pracy. Niestety, 25 marca tego samego roku doszło do tragicznego pożaru fabryki Triangle Shirtwaist, w wyniku którego zginęło wiele robotnic.

Po rewolucji październikowej, Aleksandra Kołłontaj, feministka bolszewicka, przekonała Lenina do ustanowienia 8 marca oficjalnym świętem w Rosji. Choć pierwotnie był to zwykły dzień pracy, 8 maja 1965 r. dekretem Prezydium ZSRR Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony dniem wolnym od pracy, mając na celu upamiętnienie zasług kobiet sowieckich w budowie komunizmu, ich heroizmu podczas wojny oraz ich wkładu w umacnianie przyjaźni między narodami i walkę o pokój.

Dzień Kobiet na świecie

Polska

W Dniu Kobiet mężczyźni obdarowują swoje znajome kobiety, matki, żony, partnerki i koleżanki kwiatami i drobnymi upominkami. W Polsce zwłaszcza w okresie PRL święto to było popularne. W latach 70. do powszechnych prezentów dołączyły kwiaty, początkowo goździki i rajstopy, a później tulipany. W związku z obchodami tego dnia publikowano portrety kobiet reprezentujących różne sfery życia gospodarczego, zgodnie z przekonaniem, że kobiety odgrywają kluczową rolę we wszystkich dziedzinach życia w Polsce.

W miejscach pracy i szkołach obchody były obowiązkowe, a ludzie mieli okazję do uzupełnienia braków w codziennym zaopatrzeniu, ofiarowując paniom takie praktyczne przedmioty jak rajstopy, ręczniki, ścierki, mydło czy kawa. Dzień Kobiet był również jednym z wielu dni uroczystości, takich jak Dzień Czynu Partyjnego, Dzień Hutnika czy Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego, które miały na celu podkreślenie przywiązania do Państwa Ludowego, miłości do idei pokoju i socjalizmu.

Włochy
We Włoszech kobiety obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej.

Tunezja
W Tunezji Święto Kobiet obchodzone jest 13 sierpnia.

Niemcy
Począwszy od 2019 roku, Dzień Kobiet stanowi dzień wolny od pracy w Berlinie; od 2023 – również w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Rumunia
W Rumunii dzień ten jest równoważny z dniem matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom. W Rumunii często noc 8 marca grupy kobiet świętują na obiadach i przyjęciach „tylko dla pań”.
 
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany