reklama
27 maj 2024

Budowa CPK to przełom dla rozwoju kraju

zdjęcie: Budowa CPK to przełom dla rozwoju kraju / pixabay/5628593
W trakcie poniedziałkowej sesji sejmiku woj. podkarpackiego radni przyjęli m.in. stanowisko ws budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Podkreślają w nim, że ta inwestycja będzie stanowić przełom dla rozwoju gospodarczego nie tylko regionu, ale też kraju.
REKLAMA

Projekt stanowiska zaprezentował przewodniczący klubu radnych PiS w sejmiku Marcin Fijołek, który mówił, że budowa CPK to nie tylko rozwój ruchu pasażerskiego, ale również transportu cargo. W jego opinii, budowa portu przyczyni się do powstania tysięcy miejsc pracy.

„Powinniśmy wysłać jasny sygnał do Warszawy, że ten port powinien być budowany” – stwierdził Fijołek.

Z kolei przewodniczący będącego w opozycji klubu KO w sejmiku Krzysztof Kłak w swoim wystąpieniu zarzucił przedstawicielom PiS, że w czasie rządów ich ugrupowania doprowadzono spółkę PKP Cargo "na skraj bankructwa". „Teraz macie czelność mówić o rozwoju transportu cargo?” – pytał Kłak.

Ostatecznie stanowisko zostało przyjęte przez aklamację.

W dokumencie można przeczytać m.in., że CPK rozumiany w kategoriach wielkiego, międzynarodowego hubu lotniczego w Baranowie oraz nowych tras kolejowych łączących wszystkie regiony kraju z pewnością należy uznać za projekt odpowiadający naszym ambicjom i potrzebom.

„Traktujemy to przedsięwzięcie jako historyczną i cywilizacyjną szansę rozwojową dla Polski. Dzięki realizacji tej inwestycji polska gospodarka otrzyma instrument, który pozwoli w stopniu bezprecedensowym zwiększyć jej konkurencyjność oraz odporność w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu międzynarodowym” – napisali radni.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które powinny umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

W trakcie sesji radni zdecydowali również o udzieleniu pomocy o wartości 220 tys. zł regionom partnerskim województwa podkarpackiego z Ukrainy. Pieniądze będą przeznaczone na organizację letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Radni zgodzili się również udzielić wsparcia samorządowi Rzeszowa w kwocie 184 tys. zł na przygotowanie i przeprowadzenie konkursu urbanistyczno-architektonicznego na projekt budynku biblioteki. Taką samą kwotę na ten cel przeznaczy samorząd miasta ze swojego budżetu.

Inwestycja ma stanowić kompleks obiektów kultury, obejmujący siedzibę wojewódzkiej i miejskiej biblioteki publicznej oraz salę koncertową. Nowe obiekty mają powstać na gruncie należącym do gminy Rzeszów, położonym w rejonie ulic Piłsudskiego i Towarnickiego. Samorząd województwa oraz miasta zobowiązały się do wspólnego finansowania tej inwestycji. (PAP)

huk/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce