Dobiega końca budowa nowoczesnej myjni kolejowej

zdjęcie: Dobiega końca budowa nowoczesnej myjni kolejowej / pexels/19238909
pexels/19238909
We Wrocławiu dobiega końca budowa nowoczesnej myjni automatycznej przeznaczonej dla wagonów kolejowych. To trzeci tego typu obiekt powstający z inicjatywy PKP Intercity, docelowo ma być ich siedem. Myjnia kosztowała 33 mln zł, projekt jest częścią przebudowy wrocławskiej stacji postojowej.
REKLAMA

Hala ma ok. 200 metrów długości, została wyposażona w automatyczne systemy myjące. Będzie można z niej korzystać przez cały rok, w zimie będzie dostępny system zabezpieczenia przed oblodzeniem. Prace w obiekcie dobiegają końca, zamontowano m.in. panele fotowoltaiczne.

"Jako przewoźnikowi, który realizuje koncepcję zrównoważonego rozwoju, zależało nam, aby myjnia posiadała ekologiczne rozwiązania. Dlatego wyposażona została w oczyszczalnię ścieków z obiegiem zamkniętym wody technologicznej, pozwalającym na wielokrotne wykorzystywanie wody z mycia oraz system zbierania deszczówki" – powiedział cytowany w komunikacie Krzysztof Świerczek, członek zarządu PKP Intercity.

Koszt inwestycji to 33 mln zł. Zadania podjął się Mostostal Warszawa, umowa została podpisana w 2020 roku.

"Budowa była pod względem organizacyjnym i technicznym szczególnie wymagającym zadaniem, ponieważ realizowaliśmy ją w obiekcie, który pełni ważną rolę dla ogólnokrajowego systemu kolejowego i pracuje w trybie ciągłym" – powiedział cytowany w komunikacie Jorge Calabuig Ferre, wiceprezes Mostostalu Warszawa.

Myjnia powstała w ramach projektu unijnego. To trzeci tego typu obiekt w posiadaniu PKP Intercity. W 2022 roku oddano do użytku obiekt w Warszawie, a w 2023 roku w Krakowie. Docelowo ma funkcjonować siedem myjni na terenie kraju, m.in. w Gdyni i Szczecinie.

"Myjnia we Wrocławiu jest częścią projektu modernizacji stacji postojowej w stolicy Dolnego Śląska. Przebudowane zostały już elementy hali lokomotywowni - przeprowadzone roboty objęły przebudowę kanałów rewizyjnych wraz z nowym torowiskiem oraz posadzkami betonowymi" - przekazano w komunikacie.

Władze PKP Intercity planują, aby do 2030 roku spółka miała do dyspozycji łącznie 32 miejsca służące utrzymaniu czystości pociągów.(PAP)

autor: Michał Torz

mt/ huw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany