14 listopad 2023

Dodatkowe kursy linii 739 do Piaseczna od przyszłego poniedziałku

zdjęcie: Dodatkowe kursy linii 739 do Piaseczna od przyszłego poniedziałku / pixabay/6812316
Od poniedziałku, 20 listopada, w porannych godzinach szczytu będzie więcej kursów autobusów linii 739 łączącej Piaseczno z Warszawą - zapowiedziały władze.
REKLAMA

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski przypomniał, że minął rok od wprowadzenia buspasa na Puławskiej, który bezdyskusyjnie poprawił ofertę transportową. Przekazał, że czas przejazdu tego odcinka z prawie 40 minut spadł do 20 minut.

"Analizujemy na bieżąco napełnienie w poszczególnych liniach autobusowych. Linia 739 ma największe przesilenia w godzinach szczytu. Stąd po rozmowach z władzami Piaseczna zdecydowaliśmy, że uruchomimy dodatkowe kursy. Po to, żeby tę ofertę transportową, głównie dla mieszkańców Józefosławia, poprawić" - podkreślił.

Wyjaśnił, że będzie to skrócony autobus przegubowy. "Do czas przebudowy układu drogowego na terenie gminy Piaseczno, będzie kursował na odcinku do ulicy Nadziei. W miejsce dotychczasowej oferty dojdą cztery kursy autobusów przegubowych na godzinę. Dzięki temu oferta, poprawi się niemal dwukrotnie w niektórych godzinach" - dodał.

Przekazał, że ilość miejsc dla pasażerów z obecnych 630 zwiększy się do nawet 920 miejsc na godzinę. "Tylu pasażerów będziemy mogli przewieźć dzięki tej ofercie" - dodał.

Burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz podkreślił, że może się wydawać, że osiem dodatkowych kursów, to nie jest dużo. "Ale ten niewielki krok z perspektywy warszawskiej jest naprawdę istotny z punktu widzenia społeczności Józefosławia, ale też Julianowa, czyli miejscowości położonych na północ, bliżej Warszawy, ale też także północnych krańców Piaseczna" - wyjaśnił.

Piaseczno zadeklarowało, że będzie ponosiło, zgodnie z podpisanymi ustaleniami, współfinansowanie wszystkich linii, w tym dodatkowych kursów. "Chcemy nadal rozwijać system transportu zintegrowany z Warszawą" - dodał burmistrz.

"Liczymy także, że w przyszłości pojawią się dodatkowe źródła finansowania, chociażby poprzez formalne utworzenie metropolii warszawskiej i budowę zintegrowanego systemu transportu miejskiego" - podkreślił.

Katarzyna Strzegowska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, podkreśliła, że rozpoczęta jest już praca nad zmianą rozkładu. "Zamawiamy już u przewoźnika miejskiego dodatkowe autobusy przegubowe. Myślę, że te dodatkowe kursy w godzinach porannych pojawią się już w poniedziałek, 20 listopada" - powiedziała.

Przekazała, że nie będzie to związane z zabieraniem kierowców i autobusów z innych linii. "Część autobusów 12-metrowych będzie wycofana z kursowania na tej linii i zastąpiona autobusami przegubowymi, które będą kursowały na skróconej trasie od przystanku Nadziei do metra Wilanowska. Będzie to wymagało zaangażowania dodatkowych 3 albo 4 autobusów" - wyjaśniła.

Przez pierwszy rok funkcjonowania buspasa na Puławskiej autobusy linii 209, 709, 715, 727, 737 i 739 przewiozły 11 mln 944 tys. pasażerów.

Wzrost liczby pasażerów na ulicy Puławskiej wyniósł we wrześniu 2023 roku 18,1 procent, w odniesieniu do września poprzedniego roku. (PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany