12 styczeń 2023

Kierowca zawrócił w tunelu na Zakopiance i jechał pod prąd

Monitoring tunelu w ciągu Zakopianki zarejestrował w środę o godz. 22. kierowcę osobówki, który w środku tunelu zawraca i jedzie pod prąd w kierunku węzła drogowego w Skomielnej Białej. Nagranie zostało przekazane policji, a film ku przestrodze opublikowała w czwartek GDDKiA.
REKLAMA

Dwukilometrowy tunel pomiędzy Naprawą a Skomielną Białą w masywie góry Luboń Mały na popularnej Zakopiance czyli trasie S7, został otwarty 12 listopada ub.r. Już kilka dni po otwarciu tunelu kamery monitoringu nagrały nieodpowiedzialnych kierowców, którzy zatrzymywali się w tunelu by zrobić selfie.

"Dzisiejszy +bohater+ swoim zachowaniem również mógł doprowadzić do tragedii. Zawrócił w tunelu i jadąc pod prąd zjechał na pobliskim węźle. Nagranie potwierdza, że niestety wciąż zdarzają się osoby, dla których bezpieczeństwo i obowiązujące przepisy nie mają znaczenia" – czytamy w komunikacie GDDKiA.

Na nagraniu widać, jak kierowca osobówki zwalania, zjeżdża na lewy pas i zawraca. Kiedy jedzie pod prąd jadący z naprzeciwka kierowca tira daje mu sygnały długimi światłami. Kierowca osobówki jednak nie reagował i dalej jechał pod prąd, odpowiadając sygnałami awaryjnymi.

W tunelu na Zakopiance jest zainstalowanych łącznie 170 kamer. Na system monitoringu składa się 26 kamer obrotowych, 30 kamer stałopozycyjnych i 114 kamer do wideodetekcji. Te ostatnie, rejestrują detekcję dwutorowo - poprzez dwa obiektywy: obrazu widzialnego i obrazu termowizyjnego. Obraz z kamer przekazywany jest na żywo do Centrum Zarządzania Tunelem (CZT), które pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Każde nietypowe zdarzenie wzbudza alarm systemu.

"Kierowcy powinni pamiętać, że przepisy ustawy - Prawo o ruchu drogowym jasno mówią o zakazie zawracania czy też zatrzymania pojazdu w tunelu. Filmy oraz zdjęcia dokumentujące naruszenie prawa za każdym razem przekazujemy policji" – napisano w komunikacie GDDKiA.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany