30 marzec 2024

Koleje Dolnośląskie pozyskały 170 mln zł z funduszy europejskich na inwestycje

zdjęcie: Koleje Dolnośląskie pozyskały 170 mln zł z funduszy europejskich na inwestycje / pixabay/3384786
Koleje Dolnośląskie w ramach programu Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska pozyskały 170 mln zł na inwestycje. Dwa tygodnie temu spółka informowała o kwocie 333 mln zł, którą otrzyma z Krajowego Planu Odbudowy.
REKLAMA

Jak poinformowano w komunikacie spółki, Koleje Dolnośląskie złożyły wniosek w ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska (FEDŚ) i dotyczył on dofinansowania spółki kwotą 38 mln euro, czyli około 170 mln zł. Został rozpatrzony pozytywnie.

Dwa tygodnie temu spółka informowała o kwocie 333 mln zł, którą otrzyma z Krajowego Planu Odbudowy.

"To daje nam ogromne pole manewru w zakresie kolejnych planów na zakup nowych pojazdów. Mamy do dyspozycji ponad pół miliarda złotych" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Kolei Dolnośląskich Damian Stawikowski.

Wiceprezes Kolei Dolnośląskich Wojciech Zdanowski poinformował, że przetargi na 10 pojazdów spalinowych i 10 elektrycznych zostaną ogłoszone w związku z uwolnieniem dużych środków własnych spółki. Wyjaśnił, że zakup pojazdów spalinowych nie może być sfinansowany z funduszy unijnych - takie są warunki dofinansowania.

W ostatnich pięciu latach Koleje Dolnośląskie powiększyły swój tabor o 31 pojazdów - sześć hybryd i 25 pociągów Elf 2 produkowanych w bydgoskiej fabryce PESA. W ciągu najbliższych paru lat, gdy zrealizowane zostaną kolejne przetargi, park taborowy KD przekroczy liczbę ponad 100 pociągów.(PAP)

Autor: Roman Skiba

ros/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany