28 listopad 2023

Od 10 grudnia kolejarze uruchamiają nowy przystanek - Warszawa Grochów

Od 10 grudnia pasażerowie pociągów podmiejskich kursujących na linii otwockiej będą mieli do dyspozycji nowy przystanek Warszawa Grochów, który wybudowano na wysokości szpitala przy ul. Szaserów. Oddane zostaną do użytku także zmodernizowane przystanki Warszawa Gocławek, Warszawa Olszynka Grochowska oraz stacja Warszawa Wawer.
REKLAMA

W najbliższym tygodniu kolejarze będą kończyć przebudowę torowiska pomiędzy Warszawą Gocławek a Warszawą Wschodnią. Oprócz torów podmiejskich ułożono tam tory dla pociągów dalekobieżnych. Cztery tory między Warszawą Wschodnią a Warszawą Wawer (docelowo do samego Otwocka) umożliwią rozdzielenie ruchu aglomeracyjnego od dalekobieżnego. Roboty potrwają tu do 9 grudnia.

Od 10 grudnia, gdy wznowiony zostanie ruch pociągów pomiędzy Warszawą Gocławek a Dworcem Wschodnim pasażerowie skorzystają także z wyremontowanych stacji Warszawa Wawer, Warszawa Gocławek i Warszawa Olszynka Grochowska i nowego przystanku Warszawa Grochów, który wybudowano tuż na wysokości szpitala przy Szaserów. "Na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Wawer będą kursowały 144 pociągi regionalne. Czas przejazdu z Warszawy Wawer do Warszawy Śródmieście to ok. 19 minut, a z nowego przystanku Warszawa Grochów ok. 12 min. Z końcem roku po zakończeniu kolejnych prac, pociągi dalekobieżne wjadą na nowe tory linii 506" - poinformowali kolejarze.

Zakończenie prac zasadniczych na linii otwockiej zaplanowano do końca 2023 r. Następnie zlikwidowany zostanie peron tymczasowy Warszawa Wawer i stary peron Warszawa Gocławek. W ich miejsce ułożony zostanie nowy tor i zawieszona sieć trakcyjna. Prowadzone będą prace wykończeniowe na nowych przystankach, m.in. związane z budową wiat przystankowych, nawierzchnią peronową oraz dojściami.

Kolejarze zaznaczyli, że w 2024 r. kontynuowane będą prace związane m.in. z uruchomieniem systemu dynamicznej informacji pasażerskiej oraz wykończeniem i zadaszeniem 6 przejść podziemnych dostosowanych do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, przy ul. Goździków i ul. Korkowej; przy ul. Edisona i ul Skrzyneckiego (pod wiaduktem ul. Płowieckiej), pomiędzy ulicami IV Poprzeczna a V Poprzeczna, na stacji Warszawa Wawer.

Przejścia pod torami zostaną udostępnione pasażerom w 2024 r. Do zakończenia prac, pasażerowie skorzystają z przejść naziemnych. Ponadto prowadzone będą prace w zakresie układów drogowych i docelowych ciągów komunikacyjnych.

W 2024 planowane jest też uruchomienie dodatkowych nowych przejść do rezerwatu Olszynka Grochowska oraz zabudowa nowej kładki na przystanku Warszawa Olszynka Grochowska.(PAP)

mas/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany