Powstaje dokumentacja projektowa dla stacji kolejowej w Brzezinach
W przesłanym we wtorek komunikacie spółka CPK podkreśla, że linia kolejowa nr 85 na odcinku Warszawa – Łódź to jeden z jej priorytetów inwestycyjnych. Według planów ma być oddana do użytku pasażerów w 2032 roku - razem z otwarciem nowego lotniska. Najszybszym pociągiem dużych prędkości trasę będzie można pokonać w około 40 minut, czyli niemal dwa razy szybciej niż obecnie.
Budowa linii KDP w Łódzkiem będzie wiązała się również z doprowadzeniem kolei do Brzezin. To miasto powiatowe, położone w północno-wschodniej części województwa, około 20 km od Łodzi.
"W ramach aktualnie prowadzonych prac przygotowywana jest dokumentacja projektowa dla stacji kolejowej w Brzezinach. W ramach Horyzontalnego Rozkładu Jazdy (HRJ) realizowanego przez CPK wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury, Polskimi Liniami Kolejowymi S.A., Centrum Unijnych Projektów Transportowych i Urzędem Transportu Kolejowego założono, że na stacji w Brzezinach będą się zatrzymywały pociągi kategorii AeroExpress relacji Warszawa - Łódź oraz pociągi RegioExpress relacji Skierniewice - Łódź i Łowicz - Łódź" - podano w komunikacie.
Przypomniano też, że wnioski o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla odcinków warszawskiego i łódzkiego linii nr 85 zostały złożone do Regionalnych Dyrektorów Ochrony Środowiska we wrześniu 2022 roku. Decyzje wydano w grudniu 2023 r. i styczniu 2024 r., a obecnie trwają prace nad dokumentacją projektową. Trwa również budowa tunelu dalekobieżnego w Łodzi.
Według CPK, kolejnym ważnym krokiem będzie pozyskanie gruntów niezbędnych do poprowadzenia linii w nowym śladzie umożliwiającym osiągnięcie parametrów Kolei Dużych Prędkości, czyli nawet 300-320 km/h prędkości eksploatacyjnej. Proces ten prowadzony jest w ramach Kolejowego Programu Dobrowolnych Nabyć, a zawieranie aktów notarialnych rozpocznie się jeszcze w tym roku.
Odcinek Warszawa - Łódź będzie stanowił trzon "Y", czyli trasy prowadzącej ze stolicy Polski przez Łódź do Wrocławia i Poznania. Cała 480-kilometrowa sieć połączeń ma być budowana etapami i ukończona w 2035 roku. Realizacja tego projektu ma umożliwić realizację celu "Polska 100 minut"; nowa infrastruktura kolejowa zapewni także lepszą integrację z krajami Europy Środkowej i Zachodniej.(PAP)
agm/ malk/